Výří skály
» Katastrální území
Hanušovice» Rozloha
3,3 ha» Předmět ochrany
střevíčník pantoflíček (Cypripedium calceolus)» Charakteristika
Zapojené porosty na jižně orientovaných svazích nad obcí Hanušovice. Geologické podloží je tvořeno šedým krystalickým vápencem, který místy vystupuje na povrch jako skalky. Geomorfologicky patří území do Hanušovické vrchoviny, podcelku Branenská vrchovina. Jde o strmé, obtížně schůdné, jižní svahy s vápencovými skalkami v nadmořské výšce 410–500 m n. m. Po pedologické stránce se zde nachází kambizemě dystrické. Střevíčník pantoflíček roste v zapojených lesních porostech na dvou nepočetných ostrůvkovitých lokalitách. Z dalších významných druhů zde roste orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), okrotice bílá (Cephalanthera damasonium), lýkovec jedovatý (Daphne mezereum), kruštík širolistý (Epipactis helleborine), vstavač mužský (Orchis mascula), hruštička střední (Pyrola media).
Střevíčník pantoflíček je vytrvalý a značně dlouhověký druh dožívající se i více než sta let, starší rostliny se rozrůstají do rozsáhlých trsů.
» Péče o lokalitu
Lokalita je zranitelná zejména plošnou těžbou dřeva v lesních porostech. Změna ekologických podmínek stanoviště nebo jeho destrukce již způsobila zánik mnoha lokalit v minulosti. Proto je nutné upravit lesní hospodářské plány ve prospěch těžby dřeva v lesních porostech pouze výběrovým způsobem s podporou přirozené obnovy lesních porostů ve prospěch buku lesního (Fagus sylvatica). Negativním faktorem je i vyšší stupeň zastínění nebo zalesnění nepůvodními dřevinami, který vede ke snížení počtu květonosných lodyh i snížení početnosti populace. Dalším nebezpečím je nezákonné vyrýpáváním trsů nebo oddenků.
» Význam lokality
V rámci České republiky se jedná o lokalitu s početně slabší populací střevíčníku pantoflíčku.
Mapa lokality
Poslední změna 05. 05. 2015 14:16:35