Chrastický hadec
» Katastrální území
Chrastice» Rozloha
2,9 ha» Předmět ochrany
sleziník nepravý (Asplenium adulterinum)» Charakteristika
Lokalita leží v Hanušovické vrchovině. Geologickým podkladem je serpentinová čočka, obklopená na západě amfibolity a vložkami rul a na východě blastomylonitovými svory s vložkami kataklazovaných krystalických břidlic. Lokalitu tvoří zalesněný pahorek s opuštěným jámovým lomem, na jehož dně vzniklo jezírko. Na skalních výchozech v okolí jezírka a na těžebních odvalech v jižní části stávající, stejnomenné přírodní památky se vyvinula společenstva skalních štěrbin hadců sv. Asplenion serpentini, s jedním z nejbohatších výskytů evropsky významného druhu sleziníku nepravého (Asplenium adulterinum) na Moravě. Z dalších významných druhů zde byly zjištěny hruštice jednostranná (Orthilia secunda), kapradina laločnatá (Polystichum aculeatum) a kruštík širolistý (Epipactis helleborine s.l.).
» Péče o lokalitu
V lese je žádoucí postupně přeměnit druhovou skladbu dřevin ve prospěch stanovištně původních druhů, tedy postupně nahrazovat smrkové monokultury v okolí hadcových skal smíšenými porosty borovice lesní (Pinus sylvestris), modřínu opadavého (Larix decidua), buku lesního (Fagus sylvatica), dubu zimního (Quercus petraea) a jedle bělokoré (Abies alba). Na hadcových skalách nejsou žádná opatření vyžadována, na suťových svazích je potřeba omezovat šíření náletových dřevin.
» Význam lokality
Na lokalitě roste jedna z nejbohatších populací sleziníku nepravého (Asplenium adulterinum) na Moravě, to bylo hlavním motivem pro vyhlášení přírodní památky v tomto území. Lokalita má celostátní význam z hlediska ochrany vzácných společenstev hadcových sutí
Mapa lokality
Poslední změna 05. 05. 2015 14:12:10