Firmy si vyměňovaly své zkušenosti ze zavádění Průmyslu 4.0

Kdy se firmě vyplatí robotizovat, automatizovat a digitalizovat své procesy? Jaké jsou s tím spojené náklady a obtíže? Je to efektivní cesta k řešení problému s nedostatkem lidských zdrojů? O těchto otázkách diskutovali představitelé desítky významných firem z Olomouckého kraje na setkání, které pod názvem Innovation Experience už popáté pořádalo sdružení OK4Inovace. Tato setkání probíhají na různá témata vždy na půdě některé z velkých výrobních společností, tentokrát dne 5. prosince 2017 na téma robotizace a automatizace v uničovské pobočce mezinárodní firmy Miele technika.

Svou ucelenější zkušenost s problematikou robotizace a automatizace prezentovali představitelé čtyř společností – Miele technika, Hella Autotechnik Nova, Koyo Bearings a Robertshaw. Během dopoledne představili různé technologie a přístupy použité pro zavedení robotických linek či automatizaci a digitalizaci výrobních a logistických procesů. Zajímavé bylo srovnání konkrétní podoby v uplatnění těchto trendů mezi naprosto odlišnými typy výroby. Účastníkům akce byl také vysvětlen potenciál i omezení v současnosti již provozovaných kolaborativních robotů a škála jejich možného využití. 

Následovala diskuze všech účastníků o příležitostech, přínosech, ale i problémech spojených se zaváděním procesů a technologií spadajících do tzv. Průmyslu 4.0. Akce byla završena společnou prohlídkou výrobních prostor firmy Miele technika, zejména provozovaných robotických linek.

V prezentacích i samotné diskuzi zaznívaly hlasy o potřebě správně posoudit okamžik, kdy už se vyplatí investovat do robotizace a ušetřit tím část lidských zdrojů. Neboť ne vždy se tyto investice při stávající finanční náročnosti vyplatí a mnohdy je nejen levnější, ale i flexibilnější využívat pro některé operace lidskou práci. Přesto robotizace obvykle vede nejen k úsporám, ale též k vyšší produktivitě a snížení chybovosti ve výrobě. Účastníci se shodli na nutnosti se tématem vážně zabývat také z důvodu dlouhodobého nedostatku pracovníků, při současně rostoucích mzdových nákladech. Fenomén Průmyslu 4.0 podle nich bude mít dopad i na nutné změny ve školství.