Králický Sněžník
» Vyhlášena
Nařízení vlády č. 685 ze dne 8. prosince 2004» Katastrální území
Kraj Pardubický: Bílá Voda, Bystřec, Čenkovice, Červená Voda, Červený Potok, Dolní Boříkovice, Dolní Hedeč, Dolní Heřmanice v Čechách, Dolní Lipka, Dolní Morava, Dolní Orlice, Heřmanice u Králík, Horní Heřmanice v Čechách, Horní Lipka, Horní Morava, Horní Orlice, Jamné nad Orlicí, Koburk, Králíky, Lichkov, Mladkov, Mlýnice u Červené Vody, Mlýnický Dvůr, Moravský Karlov, Orličky, Petrovičky u Mladkova, Prostřední Lipka, Rýdrovice, Šanov u Červené Vody, Valteřice u Výprachtic, Velká Morava, VýprachticeKraj Olomoucký: Branná u Šumperka, Bratrušov, Březenský Dvůr, Březná, Bukovice u Písařova, Chrastice, Dolní Bohdíkov, Habartice u Jindřichova, Hanušovice, Heroltice u Štítů, Hynčice nad Moravou, Hynčice pod Sušinou, Jakubovice u Šumperka, Kopřivná, Křivá Voda, Lužná u Hanušovic, Malá Morava, Nové Losiny, Písařov, Pleče, Podlesí-město, Potůčník, Prameny u Žárové, Pusté Žibřidovice, Raškov Ves, Sklené u Malé Moravy, Staré Město pod Králickým Sněžníkem, Stříbrnice, Šléglov, Štíty Hamerské, Štíty-město, Vikantice, Vlaské, Vojtíškov, Vysoká u Malé Moravy, Vysoké Žibřidovice, Vysoký Potok, Zlatý Potok, Žleb » Rozloha 30 192 ha
» Předmět ochrany
chřástal polní (Crex crex) a jeho biotop» Cíl ochrany
Cílem ochrany ptačí oblasti je zachování a obnova ekosystémů významných pro chřástala polního v jeho přirozeném areálu rozšíření a zajištění podmínek pro zachování populací tohoto druhu ve stavu příznivém z hlediska ochrany.» Charakteristika oblasti
Ptačí oblast zahrnuje stovky hektarů luk, které jsou obhospodařovány extenzivně nebo jen nepravidelně. Území zaujímá Hanušovickou vrchovinu a východní část Orlických hor; na délku měří 32 km, na šířku 17 km.
Chřástal polní patří do skupiny krátkokřídlí. Je o něco menší než koroptev a na většině těla je zbarven rezavohnědě. Hřbet je podélně, břicho příčně skvrnité. Přední část krku a hruď jsou šedavé, křídla hnědá. Hnízdí na vlhčích loukách, pastvinách a ladech, výjimečně i v polích od nížin až do vyšších poloh. S oblibou vyhledává extenzivně a nepravidelně obdělávané nebo dlouhodobě nekosené louky. Důležitým faktorem je přítomnost mokřin, pramenišť a drobných krajinných struktur jako jsou kamenné snosy, vrbové křoviny a lemy vodotečí, které po pokosení luk poskytují vhodné úkryty. Ze svých afrických zimovišť přilétá již koncem dubna, většinou však v prvé polovině května, odlétá v září a v první polovině října. Předpokladem udržení populace chřástala polního je dlouhodobý způsob obhospodařování luk s respektováním požadavků druhu. Nežádoucí je sečení luk v době hnízdění. Louky musí být sečeny od středů ke krajům, aby nedocházelo ke ztrátám způsobovaným zemědělskou technikou. Nežádoucí je nadměrný rozvoj pastvy skotu.
» Význam oblasti
Extenzivně obhospodařované louky poskytují výborné podmínky pro chřástala polního (Crex crex), jehož populace je velice podrobně sledována od roku 1995. Početnost tohoto druhu dosahuje 150–170 volajících samců.
Ptačí oblast zahrnuje zejména rozsáhlé komplexy podhorských luk a pastvin, které jsou ideálním biotopem pro řadu lučních druhů ptáků.