Malý Kosíř
» Katastrální území
Slatinice na Hané» Rozloha
13,4 ha» Předmět ochrany
Evropská suchá vřesovištěPolopřirozené suché trávníky a facie křovin na vápnitých podložích (Festuco-Brometalia), význačná naleziště vstavačovitých*
přástevník kostivalový (Callimorpha quadripunctaria)* (symbol * označuje prioritní typy přírodních stanovišť a prioritní druh)
» Charakteristika
Lokalita zahrnuje svahy Malého Kosíře (316 m n. m.). Geologický podklad území je tvořen kosířskými drobami a jílovými břidlicemi karbonského stáří, které především ve vrcholových patriích svahu vystupují na povrch. Od východu jsou překryty mladotřetihorními sedimenty. Vegetace území je tvořena acidofilními trávníky sv. Koelerio-Phleion phleoidis v mozaice s vegetací vřesovišť, xerofilních křovin a se zbytky starého neudržovaného sadu. Ve vrcholové části území se nachází dva opuštěné lomy s tůněmi.
» Péče o lokalitu:
Nejvhodnějším typem managementu zde se vyskytujících vřesovišť a acidofilních suchých trávníků by byla jednorázová pastva ovcí a koz v pozdějším termínu od července do října. Alternativním typem managementu je dosavadní mozaikovité kosení v průběhu července s odvozem pokosené hmoty mimo lokalitu nebo pálením na trvalých ohništích. Plochy s vyšším podílem ovsíku vyvýšeného je nutné kosit vícekrát ročně. Na velmi zanedbaných plochách je žádoucí i shrnování drnů či kontrolované vypalování menších plošek v zimních měsících za holomrazu. Z důvodu nároku řady druhů hmyzu je vhodné nechávat neposečené ostrůvky.
» Význam lokality:
V minulosti byla lokalita využívaná jako sady, pastvina a ve vrcholové části s výstupy skal se lámal kámen pro stavební činnost. Všechny tyto aktivity měly velký vliv na celkový ráz území. Vzácná subxerofilní společenstva suchých acidofilních trávníků s hojnými prvky vřesovišť jsou vázána na bývalé extenzivní pastviny. Při floristických průzkumech zde bylo zatím zjištěno více než 230 druhů rostlin, k nejvýznamnějším patří zvonek moravský (Campanula moravica), třešeň křovitá (Cerasus fruticosa), plamének přímý (Clematis recta), pýr prostřední (Elytrigia intermedia), chrastavec křovištní (Knautia drymeia), chrastavec Kitaibelův (K. kitaibelii), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), rozrazil klasnatý (Pseudolysimachion spicatum), sesel roční (Seseli annuum), lněnka lnolistá (Thesium linophyllon), divizna jižní rakouská (Verbascum chaixii subsp. austriacum), rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata), r. vídeňský (V. vindobonensis). Nachází se zde nejbohatší populace vstavače kukačky (Orchis morio) na střední Moravě.