Přejít k hlavnímu obsahu

U Strejčkova lomu

U Strejčkova lomu

 

GPS: 49° 31´ 24,32ʺ N   17° 19´ 32,11ʺ E

Kategorie ochrany: přírodní památka, evropsky významná lokalita

Chráněno od roku: 1952

Rozloha: 5,9 ha

Území obce: Krčmaň

K.ú.: Krčmaň

 

Předmětem ochrany přírodní památky U Strejčkova lomu je biotop evropsky významného druhu koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis) a další xerotermní a subxerotermní travino-bylinná společenstva. Každoročně zde brzy zjara rozkvétají tisíce modrofialových květů, kdy jde o jednu z nejbohatších populací koniklece velkokvětého v regionu. Lokalita má charakter travnaté stepi a nachází se na mírně zvlněném terénu, který navazuje na Strejčkův lom, asi 1 km severozápadně od obce Krčmaň. Teplomilná stepní rostlinná společenstva se vyvinula na mělkých vysychavých půdách s podložím tvořeným devonským vápencem, které místy vystupuje na povrch. Začátek ochrany území se váže k roku 1941, kdy byla část území pronajata Svazu spolků na okrašlování a ochranu domoviny v Praze. V roce 1952 zde byla vyhlášena přírodní památka U Strejčkova lomu a v roce 2005 stejnojmenná evropsky významná lokalita, jejímž předmětem ochrany je koniklec velkokvětý. Přírodní památka je součástí dříve rozsáhlejšího komplexu Grygovských kopců, nyní fragmentovaného na menší části rozdělené ornou půdou a poškozeného těžbou vápence a dalšími aktivitami.  V důsledku těžební činnosti a pozvolného zarůstání dřevinami se postupně vytvořila pestrá stanoviště s různým sklonem terénu, mírou oslunění a vlhkostí půdy, což ovlivňuje druhovou pestrost teplomilných společenstev rostlinných a živočišných druhů. V přírodní památce a v jejím ochranném pásmu nalezneme vegetaci teplomilných stepních rostlinných společenstev s mnoha druhy rostlin, např. hvězdnicí chlumní (Aster amellus), lnem žlutým (Linum flavum), růží galskou (Rosa galica), hvozdíkem kartouzkem (Dianthus carthusianorum), bělozářkou větevnatou (Anthericum ramosum), lilií zlatohlavou (Lilium martagon), čistcem přímým (Stachys recta), okroticí bílou (Cephalanthera damasonium) nebo máčkou ladní (Eryngium campestre). V okolní zemědělské krajině tato přírodní památka poskytuje útočiště řadě druhů živočichů – z ptáků tu můžeme spatřit některé dravce (moták, luňák, krahujec) nebo koroptev polní (Perdix perdix), v jezírku se rozmnožuje skokan štíhlý (Rana dalmatina). Bezobratlé živočichy zastupují např. modrásek vikvicový (Polyommatus coridon) nebo kudlanka nábožná (Mantis religiosa).

 
Území je součástí regionálního biokoridoru, kdy vlastník pozemků v lomu, společnost SEMIX PLUSO, spol. s r.o., zatravnil pás pozemků orné půdy a propojil tak přírodní památku s podobnou lokalitou v okolí – přírodní památkou Cigánské zmoly.
 
Na lokalitě probíhá management spočívající v každoročním mozaikovitém sečení travních porostů s vynecháváním zachovalejších ploch s výskytem chráněných rostlin. Tyto plochy lze při kosení vynechat a pokosit je až následující rok, nebo lze u nich posunout termín seče tak, aby se mohly vysemenit i později kvetoucí druhy rostlin. Etapovité kosení je důležité také z hlediska výskytu bezobratlých živočichů, např. motýlů. Pro zachování populace koniklece velkokvětého je důležité zabránit zarůstání lokality invazními rostlinami a křovinami, především pravidelným sečením lokality a vyřezáváním křovin (zejména nepůvodního akátu).
 
Přírodní památka bývá hojně navštěvována v jarním období v době květu koniklece velkokvětého. Z důvodu přímé ochrany rostlin jsou na lokalitě každoročně v jarním období instalovány pásky, které ohrazují prostor s konikleci, za něž je návštěvníkům zakázán vstup. Apelujeme na návštěvníky, aby rostliny v přírodní památce nepoškozovali sešlapem, netrhali je ani je nevyrypovali do svých zahrádek. Rostliny rostoucí v přírodní památce jsou chráněny zákonem, navíc potřebují ke svému růstu specifické podmínky, které jim skýtá předmětná přírodní památka, a na zahrádkách by se jim nedařilo. Zároveň žádáme návštěvníky, aby do přírodní památky nevysazovali rostliny z jiných lokalit. Obdivovat krásu jen pohledem, nebo podniknout tzv. lovy beze zbraní (fotit a filmovat) je samozřejmě povoleno. Závěrem žádáme návštěvníky, aby nevhazovali kameny do jezírka, kdy tímto ohrožují snůšky obojživelníků.
 
Tip na výlet: K lokalitě se nejlépe dostanete polní cestou po zeleně značené stezce z Grygova směrem na Krčmaň, která začíná na vlakovém nádraží v Grygově. 
 
V rámci šestiletého projektu Olomouckého kraje s názvem „Příprava podkladů pro péči o zvláště chráněná území v Olomouckém kraji“ (reg. č. projektu CZ.05.01.06/01/22_030/0002288), jehož realizace je financována z Operačního programu Životní prostředí 2021 – 2027, proběhly v této přírodní památce v roce 2024 inventarizační průzkumy cévnatých rostlin, motýlů, brouků, blanokřídlých a mechorostů. Inventarizační průzkumy motýlů, blanokřídlých a brouků budou v roce 2029 na území přírodní památky zopakovány. V roce 2028 bude pro území přírodní památky zpracován nový plán péče.

 

Další informace k přírodní památce U Strejčkova lomu lze najít na Ústředním seznamu ochrany přírody pod tímto odkazem https://drusop.nature.cz/ost/chrobjekty/zchru/index.php?SHOW_ONE=1&ID=469 .
 
Video z lokality v době květu koniklece velkokvětého můžete shlédnout zde: https://youtube.com/shorts/P1-GOBWYHE4
 
Informace k lokalitě lze nalézt také na stránkách společnosti SEMIX PLUSO, spol. s r.o., která zde pro Krajský úřad Olomouckého kraje provádí management, a to zde https://natura.semix.cz/cz/biotopy/u-strejckova-lomu--krcman-2 .

 

Použité fotografie: Mgr. Michaela Koucká (MKo), Mgr. Tomáš Berka (TB), Mgr. Martina Huběnková (MHu), Mgr. Eva Stodolová (ES), Mgr. František John, Ph.D. (FJ), archiv Odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Olomouckého kraje (archiv), Mgr. Radek Štencl (RŠ), Mgr. Vladislav Holec (VH), Mgr. Josef Komárek (JK), Ing. Michal Pešata (MPe)

Kontakty

Mgr. Martina Huběnková

referent ochrany přírody

  • Odbor životního prostředí a zemědělství
  • oddělení ochrany přírody