Vlastivědné muzeum v Olomouci poodhalilo kouzlo starých map

Včerejší vernisáží, které se zúčastnil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Radovan Rašťák, zahájilo Vlastivědné muzeum v Olomouci výstavu Kouzlo starých map. Výstavu pořádá s Katedrou geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Muzeem Komenského v Přerově, Vědeckou knihovnou v Olomouci, Masarykovou univerzitou a Univerzitou Karlovou v Praze. Právě spojení takto významných institucí, které poskytly ty nejzajímavější exponáty ze svých sbírek, činí expozici jedinečnou. Některé z vystavovaných exponátů jsou unikáty, které běžně veřejnosti dostupné nejsou, a v takovémto rozsahu, který vytváří ucelenou sbírku, zatím nikdy nebyly veřejnosti prezentovány.

„Je třeba ocenit, že tři naše paměťové instituce propojily svou odbornou badatelskou činnost s institucemi vzdělávacími a vědeckými, jako jsou Masarykova univerzita, Karlova Univerzita a za Univerzitu Palackého v Olomouci především katedra geoinformatiky na přírodovědecké fakultě,“ uvedl náměstek hejtmana Radovan Rašťák.

„Jsem velmi potěšen, že Katedra geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci oslovila naše muzeum, aby participovalo na tak významném projektu. Dlouholetá úspěšná spolupráce mezi Vlastivědným muzeem v Olomouci a Univerzitou Palackého v Olomouci, jež v sobě zahrnuje řadu výstav, vědecko-výzkumných úkolů či společnými silami zbudovanou expozici Olomoucká univerzita tak přináší další výjimečný výstavní počin,“ uvedl ředitel Vlastivěného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Výstava nabízí odborné a laické veřejnosti známé i méně známé mapy, atlasy a glóbusy, a to včetně odborných přednášek a komentovaných prohlídek. Vystavované exponáty, které vznikly v průběhu několika staletí na mnoha místech Evropy, bezpochyby návštěvníky zaujmou svým pozoruhodným obsahem, velkými rozměry, způsobem provedení nebo zvláštním osudem. Návštěvníci s hlubším zájmem (nejen) o kartografii, geografii a historii budou mít příležitost zhlédnout například repliku nejstarší dosud nalezené mapy světa (Pavlovská mapa, stáří cca 25 tisíc let), nejvýznamnější mapy z dílny Jana Amose Komenského, staré mapy světa, unikátní barokní globusy i portolánový atlas Jaume Olivese z roku 1563, nalezený až počátkem 21. století v archivech Vědecké knihovny v Olomouci. Propojením starých map a moderních technologií pak vnikla i digitální aplikace „Zobrazení Olomouce na starých mapách“, která bude návštěvníkům k dispozici prostřednictvím dotykových obrazovek.

Komentované prohlídky budou probíhat dvakrát denně, přičemž průvodci po výstavě budou studenti Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci. Komentovaných prohlídek tak mohou využít všichni zájemci, pro školy je navíc připraven zajímavý edukační program.

Jedinečným doplněním výstavy jsou doprovodné přednášky, které se uskuteční vždy ve středu od 15.30 do 17.00 hodin. S příspěvky přitom vystoupí nejvýznamnější odborníci na historickou kartografii v České republice, například doc. RNDr. Milan V. Drápela, CSc. (Masarykova univerzita, Brno), prof. PhDr. Eva Semotanová, DrSc. (Historický ústav AV ČR), PhDr. et Mgr. Eva Novotná (Univerzita Karlova v Praze) a další. Výstavu rovněž doprovází reprezentativní česko-anglický katalog.

„Území našeho dnešního státu si poprvé všímá již starověká kartografie reprezentovaná Klaudiem Ptolemaiem. Ptolemaiův popis má pro nás velký význam, patří totiž k našim kořenům, k nimž se vracíme při putování historií a zasazování dějin našeho území a naší země do evropských souvislostí. Věřím, že díky expozici Kouzlo starých map na nás všechny dýchnou uplynulá staletí a my si uvědomíme důležitost naší země a jejím prostřednictvím též spojení s našimi předky,“ zdůraznil Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje, zřizovatel Vlastivědného muzea v Olomouci.

„Vlastivědné muzeum v Olomouci prezentuje na výstavě unikátní exponáty ze své kartografické podsbírky, která obsahuje téměř pět a půl tisíce předmětů. Patří mezi ně mj. vzácná moravika – různá vydání map Moravy od Pavla Fabricia, Jana Amose Komenského, řada listů map moravských krajů od Jana Kryštofa Müllera nebo mapa olomoucké diecéze Jana Václava Xavera Freye z Freyenfelsu. Významnou součástí podsbírky je kolekce barokních glóbů, do níž patří i velmi vzácná dvojice zemského a hvězdného glóbu z konce 17. století, která vznikla podle předloh italského zeměpisce Vincenza Coronelliho,“ doplnil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Výstava Kouzlo starých map se koná při příležitosti významné mezinárodní kartografické konference CARTOCON2014, která je vyvrcholení realizace dvouletého projektu „Podpora tvorby národní sítě kartografie nové generace – NeoCartoLink“ spolufinancovaného Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Potrvá do 27. dubna 2014.

Podrobnosti o výstavě jsou k dispozici na na www.kouzlostarychmap.cz, podrobnosti ke konferenci CARTOCON2014 jsou k dispozici na http://www.cartocon2014.org a podrobnosti k projektu, v rámci něhož akce probíhají, jsou na www.neocartolink.cz.