Ve Vlastivědném muzeu představují osobnosti kraje
Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojevůdci i sportovci, kteří byli v minulosti spjati s naším regionem, se představují v nové stálé expozici Vlastivědného muzea v Olomouci nazvané Galerie osobností Olomouckého kraje. Expozice vznikla za výrazné finanční podpory zřizovatele muzea Olomouckého kraje a zahrnuje zatím 33 významných historických postav.
„Na počátku našeho záměru zřídit v muzeu expozici věnovanou osobnostem Olomouckého kraje, jsme měli k dispozici seznam čítající stovky jmen. Nakonec jsme z nich po dlouhých diskusích vybrali prvních 33 osobností s tím, že bychom každý rok do galerie dvě až tři osobnosti přidali. Jednu z nich by si mohli prostřednictvím ankety zvolit návštěvníci našeho muzea,“ objasnil vznik expozice Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci a současně iniciátor jejího vybudování.
„Galerie sestává z velkoplošných světelných panelů, jež návštěvníkům přinášejí seriózní životopis dotyčné osobnosti, ale i řadu zajímavostí či kuriozit, které dokazují, že slavné osobnosti byly smrtelníky z masa a krve. Návštěvníci se tak dovědí například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář či která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky,“ uvedla spoluautorka námětu Renáta Fifková.
Každá osobnost je představena prostřednictvím bohaté obrazové dokumentace a zhruba polovina panelů prezentuje také trojrozměrný předmět, který se k dané postavě váže. Jedná se o repliky předmětů ze sbírek olomouckého Vlastivědného muzea – např. tabatěrku polního maršálka Radeckého, jež byla v muzejních sbírkách objevena v loňském roce, mince a medaile i jiné drobné předměty.
Autory textů expozice jsou historikové Jiří Fiala a Jan Sobotka. Vyobrazení na panelech pocházejí jednak ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, jednak je olomouckému muzeu poskytly tři desítky institucí a soukromých osob z celé České republiky.
„Do budoucna plánujeme postupné doplnění naší galerie voskovými figurínami těch nejznámějších historických postav spojených s Olomouckým krajem, jako byli František Josef I., Václav III., Marie Terezie nebo Gustav Frištenský,“ uzavřel Holásek.
„Každé ohlédnutí se do historie je zároveň zdrojem poučení a inspirací pro budoucnost. Proto jsem velmi přivítal záměr muzea souhrnně připomenout osobnosti, které jsou s naším krajem spojeny. A budu velmi rád, když se podaří rovněž naplnit naše společné záměry na prezentaci těchto osobností prostřednictvím dalších nosičů a médií,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.
Expozice Galerie osobností Olomouckého kraje byla slavnostně otevřena hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem v úterý 23. dubna 2013 v sále Václava III. Vlastivědného muzea v Olomouci. Současně byla zahájena výstava fotografických obrazů Jadrana Šetlíka Osobnosti naší vlasti.
Více informací poskytne Renáta Fifková, tisková mluvčí Vlastivědného muzea v Olomouci (fifkova@vmo.cz).