V Olomouci proběhlo informační fórum k hospodářskému rozvoji kraje
V pondělí 20. května se v Regionálním centru Olomouc uskutečnilo Informační fórum k příležitostem hospodářského rozvoje Olomouckého kraje pro období 2014 - 2020. Cílem akce bylo informování o širších souvislostech budoucího rozvoje Olomouckého kraje ve vazbě na další programovací období Evropské unie 2014 - 2020. Zhruba padesáti hostům – zástupcům veřejné správy, vysokých škol, vědeckých center, ale také představitelům firemního sektoru – byly prezentovány klíčové charakteristiky ekonomiky Olomouckého kraje a obecné i konkrétní cíle hospodářského rozvoje regionu. Prezentující představili také řešení, která mohou pomoci z krize a nastartovat hospodářský rozvoj regionu.
Náměstek hejtmana Michal Symerský, jako zástupce sdružení OK4Inovace, představil Regionální inovační strategii, důvody pro její vznik a směry činnosti a aktivit sdružení OK4Inovace. Ve své prezentaci Marta Novotná, vedoucí oddělení regionálního rozvoje Krajského úřadu Olomouckého kraje, představila základní ekonomické ukazatele kraje, např. že kraj má 3. nejnižší ekonomickou výkonnost v republice, tempo růstu stagnuje a nedaří se přiblížit ani ekonomickému průměru. Kraj dosahuje podle Novotné nízkých výsledků v produktivitě práce a zejména tvorbě hodnot. Řešením je stimulace rozvoje podnikání a inovace, které představují potenciál pro budoucí rozvoj. V další části pak Novotná vymezila směry hospodářského rozvoje kraje a představila, jakým způsobem je Olomoucký kraj zapojen do přípravy kohezní politiky 2014+. Poslance Evropského parlamentu Jana Březinu zastoupil Jiří Rudolf, který ve své prezentaci shrnul poznatky ze stávajícího programovacího období EU a nastínil, jaké cíle a oblasti budou prioritní pro Evropskou unii v období 2014-2020. Michal Menšík, rektor Moravské vysoké školy Olomouc, na základních ekonomických ukazatelích Olomouckého kraje shrnul, odkud jsme vyšli, kde jsme a kam směřujeme. Dle něho je problém nelichotivé ekonomické situace regionu systémový a systémově musí být i řešen. Jiří Herinek, ředitel Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého, prezentoval, jak na Univerzitě Palackého probíhá transfer výsledků vědy a výzkumu do praxe a dále představil RIS3 – strategii pro inteligentní specializaci České republiky. V poslední prezentaci představil Ladislav Chvátal z Moravské vysoké školy Olomouc tzv. byznys inovace, které jsou řešením a podporou pro dlouhodobý rozvoj regionu, protože přinášejí nová pracovní místa. Na rozdíl od high-tech inovací jsou byznys inovace orientovány na zákazníka a zisk, probíhají v existujících mikro, malých a středních podnicích a není pro ně nutné přímé zapojení vědy a výzkumu.
Setkání významných představitelů regionu bylo tak již dalším v pořadí a jeho cílem bylo informovat klíčové hráče regionu o širších souvislostech budoucího rozvoje Olomouckého kraje ve vazbě na další programovací období EU 2014-2020.
Kontakt: Monika Mackovíková, monika.mackovikova@mvso.cz, tel. 587 332 365, 724 444 368.