Rozhovor s Annou Dvořákovou
Výjimečné krajské kulturní počiny za rok 2023, ať už se jedná o literaturu, péči o kulturní dědictví, tradiční lidovou kulturu či výtvarné umění, ocenil Olomoucký kraj. Ve čtvrtek 18. dubna si do Červeného kostela přišlo pro své tituly celkem třináct nominovaných. Ceny měly letos podobu zvířecí sošky, která vždy danou kategorii symbolizovala. Vytvořila je keramička Anna Dvořáková z ateliéru Stika ceramics, se ketrou jsme pro Vás připravili rozhovor.
Proč zrovna keramika a jak vznikl nápad založit si svou značku a vybudovat ateliér?
Cestu ke keramice jsem našla před devíti lety během mé rodičovské dovolené. Navštěvovala jsem kurzy v Domě dětí a mládeže v Olomouci (DDM), a postupem času jsem tam začala pracovat jako externistka. Následně jsem začala vést také své vlastní kurzy mimo toto zařízení. Keramika pro mě postupně přestala být jen koníčkem a založení vlastní značky a ateliéru bylo přirozeným dalším krokem. Hlína mě vždy bavila a jsem ráda, že se stala základem mé práce. Věřím, že právě hlína je materiál, který dokáže člověka uklidnit a vytvořit kolem něj příjemné prostředí, v němž se může zastavit a soustředit se. Proto se věnuji nejen vlastní tvorbě, ale také vedení kurzů, kde mám možnost skrze keramiku přispět k odpočinku a zklidnění ostatních.
Co je pro vás typické v práci?
Typické jsou pro mě zemité barvy a speciální aplikace glazur. Pracuji s jednou českou hlínou a používám pouze pár vybraných barev v zemitých tónech. Toto zúžení palety materiálů mi umožňuje soustředit se na vlastnosti dané hmoty a experimentovat s ní. Můžu zkoumat, jak reaguje např. na různou teplotu výpalu nebo rozdílné techniky glazování.
Byla jste oslovena ke spolupráci na Cenách Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury, jak jste pojala tvorbu ocenění? Co vás vedlo ke ztvárnění a kde jste hledala inspiraci?
Byla jsem oslovena na základě soch, které jsem vytvořila již dříve. Jedná se o objekty, v nichž kombinuji různá zvířata, na základě jejich charakteristik či představ, které o nich mám.
Stejně tak jsem pojala návrhy na sochy Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury pro rok 2024. Tentokrát se sestavování soch ukázalo jako výzva, protože charakteristiky jako iniciativa, kreativita, nová perspektiva nebo odvaha vyjádření se objevuje napříč kategoriemi, a o to byl výběr zvířat obtížnější.
Při nápadech na různá zvířata a kombinace jsem kontaktovala zoology a kamarády, se kterými jsem konzultovala různé podoby zvířat.Nejvíce mi však pomohl můj syn, který vnímá a chápe můj způsob myšlení a snadno naskočí na stejnou vlnu a díky tomu, jsme společně vytvořili dva návrhy.
Co ráda běžně tvoříte a čemu byste se ráda věnovala v budoucnu?
Běžně navrhuji a vytvářím užitné keramické předměty, jako jsou kalíšky, svícny, talíře a vázy. V budoucnu bych se ráda více zaměřila na experimentování s novými formami a technikami, i na větší socio-umělecky zaměřené projekty mimo keramiku.
Co vás na keramice nejvíce baví?
Hlína je krásný tvárný materiál, ze kterého můžete docela snadno
zhmotnit své představy. Existuje velké množství technik a možnostíí, jak může člověk s keramikou pracovat, takže práce nemusí být jednotvárná. A stále je co se učit.
Mám na ní ráda právě možnosti, které nabízí, je to materiál, který vás nesešněruje, ale naopak nabídne dost široké tvůrčí pole. Momentálně je moje nejoblíbenější technika točení na kruhu, u kterého dost odpočívám a čistím si hlavu.
Dříve to bylo naopak navrhování nových produktů. Ta oblíbenost různých fází procesu je hodně ovlivněná tím, co právě sama potřebuju a jak se cítím.
Kde mohou zájemci vidět nebo koupit vaše díla?
Nejlepší je vždy domluvit se osobně na návštěvě ateliéru, kde si člověk může dané věci osahat a vybrat si to, co mu padne do ruky nejvíce. Mé výrobky ale můžete najít na různých trzích a ve vybraných prodejnách s designovým sortimentem. V Praze to jsou například Selah a Ones Concept Store. Můžete se také podívat na můj e-shop - stikaceramics.com -, kde prezentuji aktuální kolekce.
MEDAILONEK
Anna Dvořáková je tvůrkyní stojící za značkou Stika Ceramics, která sídlí v ateliéru v samotném srdci Olomouce. Po absolvování španělského bilingvního gymnázia Čajkovský se vydala studovat Společenskou a kulturní antropologii na Univerzitu v Granadě. Po návratu do Olomouce se začala zabývat keramikou a před pár lety založila svůj vlastní ateliér.
Ve své tvorbě se zaměřuje na minimalistickou užitkovou a uměleckou keramiku. Pro tu je typické využívání lokálních materiálů a zemitost, která prostupuje všemi jejími kolekcemi.
Její práci jste mohli vidět na na Art fair, v Galerie Studio G21, kde prezentovala dva projekty Ohraničení nicoty a Niebla, projekt, na kterém se podílel i její syn.
Na Japandi season v Concept Store či na dalších místech.
Anna ráda zkouší nové věci, pracuje proto nejen s keramikou, momentálně do své práce zařadila dva nové materiály, a to kámen a papír.
Stika ceramics
Je ateliér v centru Olomouce, který se zaměřuje na minimalistickou užitkovou a uměleckou keramiku.
Během let 2015 a 2020 se její tvorba hodně měnila, fáze hledání vlastního stylu se stala několikaletou záležitostí. Od roku 2021 však technické nezdary donutily Annu zúžit sortiment a věnovat se jen fragmentu toho, co zamýšlela původně dělat. To se nakonec obrátilo ve skvělou příležitost soustředit se pořádně pouze na jeden druh hlíny a dvě barvy. Proměnila se hlavně barevnost, která byla v prvních letech tónovaná do modré a zelené. Autorská linka je však od počátku stejná, jednoduché tvary přetrvávají. Aktuální barevná škála je spíše zemitá, béžová a doplněná pomocí různých glazovacích technik.
https://www.stikaceramics.com/
https://www.instagram.com/stika_ceramics