Projekt technické pomoci Olomouckého kraje v rámci INTERREG V-A ČR-Polsko

           

Interreg Česko – Polsko 2021-2027

Přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem pokračuje i v programovém období 2021-2027, a to prostřednictvím programu Interreg Česko-Polsko 2021-2027.

Řídícím orgánem nového programu nadále zůstává Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a kontrolním orgánem Centrum pro regionální rozvoj ČR. Společný sekretariát pokračuje ve své činnosti v sídle v Olomouci.

Program je rozdělen do pěti tematických zaměření:

  1. Integrovaný záchranný systém a životní prostředí
  2. Cestovní ruch
  3. Doprava
  4. Spolupráce institucí a obyvatel
  5. Podnikání

Alokace programu činí 167 mil. EUR. Programovou dokumentaci naleznete na webových stránkách programu.

Oddělení regionálního rozvoje i nadále plní funkci Regionálního subjektu, jehož hlavní cíle je poskytování individuálních konzultací, realizace informativních seminářů, konzultačních dnů pro žadatele, síťování partnerů, konferencí, propagací na kulturních a sportovních akcí apod. Vše s cílem podpořit regionální a místní projekty.

Rovněž i Euroregiony v území kraje a ESÚS Novum rozšiřují možnosti přeshraniční spolupráce a jejich role pokračuje i v novém období.

Užitečné odkazy:

Podporované území

Vhodní žadatelé programu

 

INTERREG V-A Česká republika – Polsko

Programy přeshraniční spolupráce Česká republika - Polsko reflektují dlouhodobou snahu Evropské unie o rozvoj příhraničních oblastí a odbourávání hranic mezi sousedními státy. Program INTERREG V-A ČR-Polsko pro období 2014-2020 navazuje na zkušenosti z předchozích programů, kterými byly Operační program přeshraniční spolupráce ČR - Polsko 2007-2013, Iniciativa Společenství INTERREG III A, programy Phare Credo a Phare CBC. Nový program je realizován v rámci Cíle 2 – Evropská územní spolupráce. Řídícím orgánem programu je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Program je koncentrován do čtyř tematických cílů (Společné řízení rizik, Rozvoj potenciálu kulturních a přírodních zdrojů pro podporu zaměstnanosti, Vzdělání a kvalifikace, Spolupráce institucí a komunit). Alokace programu činí 226 mil. EUR. Programovou dokumentaci naleznete na webových stránkách programu www.cz-pl.eu.

Oddělení regionálního rozvoje plní funkci Regionálního subjektu, jehož aktivity jsou realizovány prostřednictvím Projektu technické pomoci Olomouckého kraje v rámci INTERREG V-A ČR-Polsko. Hlavním cílem projektu je poskytování individuálních konzultací, realizace informativních seminářů a konzultačních dnů pro žadatele, realizace aktivit publicity a propagace programu na území Olomouckého kraje. Projekt technické pomoci je financován z prostředků EU.

Aktuality

kontakty

Mgr. Edita Málková

Projektový manažer

  • Odbor strategického rozvoje kraje
  • oddělení regionálního rozvoje

Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika 2007 - 2013

V programovém období 2007-2013 se Iniciativa Evropského společenství Interreg stává samostatným cílem strukturálních fondů. Jedná se o Cíl 3, nazvaný Evropská územní spolupráce (European Territorial Cooperation).

Cílem programů přeshraniční spolupráce je podpora hospodářské a sociální integrace příhraničních území prostřednictvím odstraňování přetrvávajících bariér a posilování jejich rozvojového potenciálu. Realizací projektů podaných v rámci těchto programů by měly být posíleny vzájemné hospodářské, společenské a kulturní vztahy, společná péče o přírodní bohatství, rozvoj cestovního ruchu a budování flexibilního trhu práce.

Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika-Polská republika 2007 - 2013 byl schválen 11. prosince 2007 Evropskou komisí.

Zahájení programu, tj. příjem žádostí, byl započat dnem 14. ledna 2008. Od tohoto termínu mohou žadatelé konzultovat a předkládat své projektové žádosti.

Projektové žádosti jsou přijímány průběžně, nikoli na základě omezené časově výzvy. Prostřednictvím stránek Programu www.cz-pl.eu je oznámen termín, do kterého je nutné předložit kompletní projektovou žádost, aby byla projednána na nejbližším zasedání Monitorovacího výboru.

Princip vedoucího partnera

Důležitou změnou vůči programu INTERREG je podpora výhradně společných projektů založených na principu vedoucího partnera. To znamená, že dosavadní společný česko-polský projekt, který byl předkládán formou 2 žádostí jak polským, tak českým partnerem (žadatelem), bude nyní předložen na jedné žádosti ve které budou aktivity realizované partnery z obou stran hranice. Žádost bude předložena vedoucím partnerem. Vedoucí partner bude vybrán na základě dohody mezi všemi partnery v projektu.

Informace k OP přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika včetně platných dokumentů a metodik najdete najdete na: www.cz-pl.eu.

ARCHIV AKTUALIT