Pomník připomíná rodinu Wolfových a oběti nacismu

Ve středu 10. dubna byl v centru Tršic na Olomoucku odhalen pomník obětem holocaustu vybudovaný s podporou Olomouckého kraje, Židovské obce Olomouc a Komise Spojených států pro zachování amerického dědictví v zahraničí. Připomínku občanů zavražděných během 2. světové války zaštítil hejtman Jiří Rozbořil a senátor Martin Tesařík.

Nápad vybudovat pomník vznikl na jaře 2008, kdy Tršice navštívili studenti a učitelé z amerického programu zabývajícího se židovskými oběťmi nacismu. Na účastníky udělal dojem příběh rodiny Wolfových, která se po atentátu na Reinharda Heydricha skrývala tři roky v lese za obcí. Příběh proslavil ve světě Deník Otty Wolfa. Jeho zápisky bývají přirovnávány k Deníku Anny Frankové popisujícímu ukrývání uprchlíků z Německa v Amsterodamu.

Již loni v dubnu byl u lesního úkrytu Wolfových za Tršicemi vztyčen pamětní kámen, na který přispěli sbírkou přímo američtí studenti. Rovněž byla upravena přístupová cesta k někdejšímu úkrytu. Potomci rodiny uvádějí, že kámen je také poděkováním místním obyvatelům, kteří kvůli pomoci židovské rodině riskovali své životy.

Příběh samotného osmnáctiletého Otty Wolfa měl bohužel tragický konec. Ještě před koncem války jej zatklo komando a společně s dalšími osmnácti chlapci a muži ze Zákřova byl mučen ve Velkém Újezdě a později upálen na nedaleké samotě Kyjanice. Úkryt svých blízkých však neprozradil a v psaní deníku poté pokračovala jeho sestra.

Tiskovou zprávu Židovské obce Olomouc naleznete zde.