Putovní setkávání inovativních firem mělo zastávku v Lutíně
Jak můžete ve firmě dosahovat lepších inovačních výsledků? Například díky rotaci odborných pracovníků po různých odděleních či zřízením inovační divize nezatížené běžným provozem. Vyplynulo to z již druhého setkání představitelů inovativních firem z Olomouckého kraje, na němž si manažeři a odborníci na vývoj vyměňovali své zkušenosti s inovacemi. Pod názvem INNOVATION EXPERIENCE tyto akce pořádá sdružení OK4Inovace zabývající se podporou inovativnosti firem.
Tato setkání se konají vždy v prostorách některé z významných společností v Olomouckém kraji. Tentokrát se odehrálo 10. května 2016 v Lutíně a hostitelem byla společnost Sigma Group, za niž přivítal účastníky její technický ředitel Jan Nevěřil. Ten mimo jiné sdělil: „Kontinuální inovační proces považujeme za klíčový prvek konkurenceschopnosti na světovém trhu. Proto jsme se rádi zapojili a hostili tuto akci.“ Odborným garantem diskuze o zavádění inovací ve firmách a jeho úskalích i osvědčených přístupech byl stejně jako při minulém setkání Vladimír Kulla, ředitel vývojového a prototypového centra společnosti Siemens Česká republika, jež byla dalším partnerem akce.
„Dnešní akce opět ukázala, jak je důležité sdílet mezi firmami zkušenosti ohledně inovací,“ řekl Vladimír Kulla, který prezentoval široké zkušenosti jedné z nejinovativnějších firem světa a poskytl tak účastníkům potřebné srovnání. „Diskuze nad konkrétním tématem, co, kde a u koho funguje nebo nefunguje, má daleko větší přínos než jakákoliv prezentace. Postupně se zde vytváří jistá důvěra mezi účastníky, takže diskuze jdou více do hloubky a jsou hodnotnější. I já osobně jsem se opět dozvěděl něco nového, a pokud bude zájem, přijedu i příště.“
Své zkušenosti s inovačním procesem, informace o tom, co se komu osvědčilo nebo co se nepovedlo, ale i o obtížích, na něž zatím nejsou jasné odpovědi, si na akci vyměňovali představitelé firem, jako jsou Ekoprogres Hranice, Hella Autotechnik Nova, John Crane Sigma, Meopta – optika, Pramet Tools, PSP Engineering, Sigma Group či TONDACH Česká republika.
Mezi probíranými tématy byla nejen otázka motivace zaměstnanců k zapojení do inovačního úsilí či nastavení komunikace mezi různými odděleními, nezbytnými pro realizaci inovačních projektů, ale i patentová ochrana nebo podmínky uznatelnosti daňového odpočtu firemních výdajů na výzkum a vývoj. Po diskuzích a obědě pak proběhla exkurze ve výrobě a zkušebně hostitelské společnosti Sigma Group.
Celou akci a diskuzi moderoval Kamil Krč, ředitel pořádajícího sdružení OK4Inovace, který sdělil: „Věřím, že tato setkávání přispějí k vybudování vzájemné důvěry mezi inovativními firmami z Olomouckého kraje. Výsledkem by tak mohlo být nejen více informací a dovedností manažerů vedoucích k úspěšným inovacím, ale časem snad i spolupráce mezi těmito firmami.“
Předchozí setkání, jež bylo vůbec prvním, se konalo koncem loňského listopadu v prostorách přerovské společnosti Meopta – optika. Další, již třetí setkání představitelů firem z Olomouckého kraje, které si chtějí vzájemně pomáhat výměnou svých zkušenosti s inovacemi, se bude konat na podzim roku 2016 v některé z firem na Šumpersku, pravděpodobně ve společnosti Hella Autotechnik Nova sídlící v Mohelnici.
Akce se konala v rámci RIS3 projektu „Smart Akcelerátor Olomouckého kraje“, reg. č. CZ.02.2.69/0.0/0.0/15_004/0000367, spolufinancovaného z OP VVV.