Přerovský Kašpárek slaví 100 let

Právě v těchto dnech jsou v plném proudu přípravy výstavy Stoletý Přerovský Kašpárek, která připomene 100. výročí vzniku známého loutkového divadla. Na realizaci výstavy spolupracuje Muzeum Komenského v Přerově s Loutkovým divadlem Sokola Přerov Přerovský Kašpárek, které mu zapůjčuje nejen loutky, kulisy a rekvizity, ale také písemný a fotografický materiál.

Výstava bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 23. dubna v 17.00 hodin v prostorách přerovského zámku, probíhat bude ve výstavních sálech 2. patra zámku od 24. dubna do 27. září 2015. Pro návštěvníky bude připravena i řada doprovodných programů, včetně přednášek a muzejní noci.

Celá výstava bude umístěna ve třech sálech ve 2. patře přerovského zámku, kde se budou moci návštěvníci potěšit pravou divadelní atmosférou a prohlédnout si divadlo nejen z pohledu diváka (hlediště), ale i z neobvyklého úhlu – ze zákulisí. „Diváci tak uvidí nejen zázemí členů souboru, ale také výrobu a opravu loutek a šití oblečení pro loutky, uskladnění loutek a kulis, jevištní konstrukci a mnoho dalších zajímavostí,“ uvedl kurátor výstavy Lubor Maloň. Pro návštěvníky, kteří budou mít trochu víc času, bude připraveno i promítání záznamů z představení přerovského loutkového divadla. V historické části výstavy se návštěvníci dozvědí nejen řadu zajímavých informací z historie souboru, ale také z jeho současnosti. Zjistí, jaké profese jsou spojené s loutkovým divadlem a jaké druhy loutek vlastně existují. Tím nejzajímavějším ale budou loutky a kulisy, uspořádané do poutavých dioramat. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit nejen na Ferdu Mravence, ale také na Broučky, Dvanáct měsíčků, Sněhurku a sedm trpaslíků, Míčka Flíčka, Pohádku o zlaté rybce a mnoho dalších známých postaviček, včetně Kašpárka. Výstava bude doplněna řadou aktivit pro děti i jejich dospělý doprovod, všichni si budou moci vyzkoušet manipulaci s loutkami a zahrát si pohádku. A komu nebudou stačit marionety, může si pohrát i s maňásky. Pro školní skupiny i děti v doprovodu dospělých bude připraven animační program k celé výstavě, který je provede světem loutkářství.

V rámci zmíněných doprovodných programů proběhnou dvě přednášky a muzejní noc. V úterý 12. května přednese principálka přerovského loutkového divadla Marie Veřmiřovská přednášku o historii souboru, dne 26. května pak kurátor výstavy popovídá zájemcům o přípravách výstavy a následně je výstavou provede. Obě přednášky se uskuteční v Korvínském domě (Horní náměstí 31) od 17.00 hodin. Na muzejní noc Kašpárkovo noční dobrodružství se mohou děti i dospělí těšit v pátek 22. května. V pravidelných intervalech, od zahájení v 17.00 hodin, budou moci projít výstavu společně s muzejní pedagožkou v rámci animačního programu, v jehož průběhu oživnou varietní loutky přerovského divadla. Kromě toho se budou moci návštěvníci zabavit i dalšími aktivitami na několika stanovištích. Muzejní noc ukončí ve 22.00 hodin představení pro dospělé Pláštěnka v Mervartově sálu přerovského zámku v podání Přerovského Kašpárka.

Počátky Loutkového divadla Sokola Přerov Přerovský Kašpárek spadají do roku 1915, kdy začalo v Přerově působit domácí divadlo rodiny Hornekových. Pravidelné hraní pro veřejnost se datuje od roku 1921, kdy se jeho scéna nacházela v budově měšťanské školy v Palackého ulici č. 25. Roku 1936 získal soubor stálou scénu v nově postavené přerovské sokolovně. Od roku 1952 byl soubor součástí Závodního klubu ROH Přerovský strojíren, v roce 1993 se opět vrátil pod křídla Sokola. Přerovský loutkový divadelní soubor je jeden z nejstarších dosud fungujících v České republice. Neobvyklé je i to, že je amatérský a přitom má vlastní stálou scénu. V době svého vzniku byla nejmodernější loutkovou scénou v Československu. Souborem za celou dobu jeho existence prošlo mnoho dobrovolníků, významných osobností města Přerova i českého loutkového divadla. Divadlo odehrálo od roku 1921, kdy začala pravidelná představení pro veřejnost, přes 3 200 představení pro několik stovek tisíc diváků.

Divadelní představení Přerovský Kašpárek letos získalo Cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin roku 2014 v oblasti umění – oblast divadla.