Evropské projekty - miliony pro gymnázia

Jednou z možností, jak získat finanční prostředky na vylepšení vybavení a podmínek pro vzdělávání ve škole, jsou Evropské sociální fondy. Gymnázium Šternberk má úspěšně za sebou již dva velké projekty financované z Evropského sociálního fondu. V letech 2005 - 2006 se podařilo získat na vzdělávání učitelů chemie částku 1,1 milionu korun, následně v letech 2007-2008 byl realizován projekt ve výši 1,4 milionu korun, který byl určen na další vzdělávání učitelů anglického a německého jazyka.

Oba projekty byly orientovány na organizování vzdělávacích akcí pro učitele z různých škol, nejen z našeho gymnázia. Efekt pro studenty byl nepřímý, ale velmi přínosný. Škola takto mohla získat lepší vybavení, učitelé nové poznatky a zkušenosti, které mohli přenést do výuky.

Letos na jaře jsme podávali další projekt zaměřený přímo na naše pedagogy a studenty. Na začátku října jsme dostali vyrozumění o výsledku výběrového procesu žádosti o finanční podporu na tento projekt z Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. Naše žádost byla schválena a od 1. 1. 2011 do 30. 6. 2012 budeme realizovat projekt „Moderní škola". Celková výše schválené podpory je 1,8 milionu korun.

Cílem tohoto projektu je vytvoření sady interaktivních výukových materiálů pro předměty informatika a výpočetní technika, matematika, fyzika, chemie a biologie. Tyto materiály budou umístěny v moderním e-learningovém prostředí. To umožní jejich využití jak přímo ve výuce, tak i pro procvičování a domácí přípravu studentů. Projekt umožní výrazně zmodernizovat vybavení školy - přibudou tři interaktivní tabule s příslušenstvím, 15 nových počítačů, kamera, fotoaparát a několik notebooků. Na realizaci projektu se budou podílet všichni učitelé přírodovědných předmětů. Tito budou proškoleni v použití e-learningového systému, budou materiály vytvářet a využívat je ve výuce.

V dalším projektu, jehož realizace byla v rámci stejné výzvy schválena, jsme v roli partnerské školy. Předkladatelem projektu, jehož celková dotace je 4,5 milionu korun, je Univerzita Palackého Olomouc (PdF). Partnery v tomto projektu je šest gymnázií z Olomouckého kraje. Projekt je zaměřen na rozšíření školního vzdělávacího programu o výuku programování. V rámci projektu budou proškoleni dva učitelé-metodikové, kteří se budou podílet na tvorbě a ověřování vzdělávacích materiálů pro studenty. Do školního vzdělávacího programu bude tématický celek programování zařazen pro první ročníky ve školním roce 2011/2012. Účast na projektu přinese mimo výukových materiálů také sedm nových počítačů a jeden notebook.

Čeká nás tedy rok a půl perné práce. A i když víme, půjde o velice náročnou práci (hlavně po administrativní stránce), těšíme se na ni, protože výsledkem budou lepší podmínky pro práci učitelů, studium žáků i provoz Šternberského Gymnázia.

Mgr.Jaroslav Zavadil

zástupce ředitele gymnázia