Knihovna představuje osudy misionářů

Samostatnou výstavou se Vědecká knihovna v Olomouci přidává k oslavám 1150. výročí příchodu věrozvěstů Konstantina a Metoděje na Moravu. Od začátku května si její návštěvníci mohou prohlédnout expozici nazvanou Ad gloriam Dei. Moravští misionáři v 16.-18. století.

Výstava přibližuje osudy členů církevních řádů, kteří se podobně jako Konstantin s Metodějem vydali cestou šíření křesťanství a kultury, v tomto případě mezi obyvatele jiných kontinentů. Mnozí z nich patřili mezi nejvzdělanější muže své doby, zabývali se astronomií, geografií a dalšími přírodními vědami či jazykovědou, přesto jejich jména prakticky zmizela z obecného povědomí.

Expozice mapuje osudy klíčových představitelů misijního hnutí, kteří pocházeli z Moravy nebo na ní působili. Nejvíce prostoru je věnováno příslušníkům české provincie Tovaryšstva Ježíšova a jejich aktivitám v českých zemích i na americkém a asijském kontinentu a v Oceánii. Čelní místo mezi nimi patří olomouckému rodákovi Valentinu Stanselovi (1621–1705), který velkou část života strávil v Brazílii a působil také jako rektor jezuitské koleje v dnešním Pernambucu. V Jižní Americe působil a jako mučedník zemřel také Jindřich Václav Richter (1653–1696). Rodilý Prostějovan se zúčastnil několika výprav po boku Španělů, současně ale také zakládal redukce, v nichž indiány učil usedlému životnímu stylu.

Významnými misionáři byli členové řádu františkánů, zejména Josef Jakub Římař (1862–1755), jehož misijní úsilí se koncentrovalo na oblast Egypta a Habeše. Výstava však připomíná také působení protestantů, a to následovníků Jednoty bratrské, příslušníků církve Moravských bratří ze saského Ochranova. Návštěvníci se tak mimo jiné dozvědí, kdo byl předlohou jedné z postav slavného bestselleru světové literatury.

Výstava trvá od 2. května do 30. června 2013 a je volně přístupná v době otevření knihovny.