Informace pro poskytovatele sociálních služeb o vládou navrhované částce na dotační řízení MPSV v roce 2013

Informace pro poskytovatele sociálních služeb o vládou navrhované

částce na dotační řízení MPSV v roce 2013

Hlavním bodem programu zasedání Sociálního výboru PS PČR dne 30. 11. 2012 bylo projednání kapitoly MPSV z vládního návrhu státního rozpočtu na rok 2013. Na dotace pro poskytovatele sociálních služeb byla vládou schválena zcela nedostatečná částka 6,155 mld. a to i přes neustálé upozorňování ze strany Asociace krajů ČR, že je po zkušenostech z letošního roku nutné navýšit její celkovou výši tak, aby pokryla i případné navýšení platů pro zaměstnance v sociálních službách od 1. 1. 2013 na minimální výši 8 mld.

Na jednání výboru byl prostřednictvím paní poslankyně Lesenské a pana místopředsedy výboru Sklenáka (oba ČSSD) předložen pozměňovací návrh hejtmana Karlovarského kraje a poslance Josefa Novotného z ČSSD, podporovaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR, Národní radou osob zdravotně postižených i Odborovým svazem zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách, který navrhoval navýšit částku na dotace pro poskytovatele sociálních služeb z vládou navrhovaných z 6,155 mld. na 8 mld.

Tento pozměňovací návrh byl hlasy koaličních poslanců zamítnut, ale vyvolal diskusi.

Přítomným hostům – zástupcům krajů, odborů a tělesně postižených občanů nebylo předsedou výboru umožněno, údajně z procedurálních důvodů, před hlasováním o tomto pozměňovacím návrhu vystoupit. Pan poslanec Novotný svůj návrh ve sněmovně samozřejmě v rámci 2. čtení státního rozpočtu předloží a bude záležet na poslancích, zda jej schválí i přes nesouhlas sociálního výboru.

Hosté slovo dostali až na závěr jednání v bodě různé, tedy až po schválení původního vládního návrhu rozpočtu (tedy částky 6,155 mld. na dotace a to opět pouze hlasy koaličních poslanců, předseda výboru se zdržel hlasování).

Při následné diskusi, kterou vyvolal tento pozměňovací návrh připustili i zástupci MPSV, že minimálně 500 mil. budou v roce 2013 nutně poskytovatelé sociálních služeb nad schválenou částku 6,155 mld. potřebovat, ale zřejmě MPSV vyhovuje letošní scénář a průběh dofinancování sociálních služeb, kdy poskytovatelé během roku při hrozbě zániku a omezování poskytování sociálních služeb, na společném jednání za podpory Asociace krajů ČR, donutili pod hrozbou protestů a demonstrací (některé z nich např. vozíčkářů i proběhly) tehdejšího ministra Jaromíra Drábka k navýšení o cca 400 mil.

Ve svém vystoupení v bodě různé jsem uvedl, že poslanci koalice opět předvedli svou hlasovací mašinu, kdy popřeli velkou spoustu výhrad členů výboru a nezodpovězených otázek a naprosto nepochopitelně po odchodu ministryně nepřerušili projednávání rozpočtu, ale naopak bez znalosti odpovědí na velmi závažné otázky a nejasnosti zcela bezhlavě a tupě návrh schválili. Arogance, se kterou se poslanci koalice chovají k návrhům kolegů z opozice mne doslova šokovala. Za tato svá slova jsem byl dokonce jednou koaliční poslankyní napomenut, že si cituji „nemohu dovolit takto stavět sociální výbor do latě“. V tomto bodě vystoupila i předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách Bc. Žitniková a po ní zástupce Národní rady osob zdravotně postižených.

Je zcela neuvěřitelné, že všichni členové výboru, tedy i ti z řad koalice, souhlasí s názorem, že prostředků na sociální služby je nedostatek, ale stejně jako před rokem opoziční pozměňovací návrh na jejich navýšení, a tím stabilizaci situace poskytovatelů služeb nejsou ochotni z politických důvodů podpořit. Stejně nesmyslně a protichůdně se chovají i zástupci MPSV.

Jde podle mého názoru z jejich strany o naprosté pohrdání potřebami občanů ČR.

Bc. Miloslav Čermák - předseda Komise Rady AKČR pro sociální záležitosti