Science Café zve na diskuzi o přímé volbě prezidenta

Naplní přímá volba prezidenta očekávání občanů, nebo přinese další zklamání a deziluzi? I takové otázky budou kladeny v rámci druhého dílu projektu Science Café, který AFO pořádá ve spolupráci s novým univerzitním projektem PopUP. Odpovědi nabídne hlavní host, jímž bude vedoucí olomoucké katedry politologie a evropských studií Tomáš Lebeda. Další neformální setkání vědy a veřejnosti se uskuteční v úterý 30. října 2012 od 18:00 v olomouckém Café 87.

Ve dnech 11. a 12. ledna 2013 se uskuteční přímá volba již třetího prezidenta České republiky. Valná část veřejnosti si zavedení přímé volby prezidenta přála delší dobu a nyní parlament toto přání vyslyšel. Jan Fischer, Karel Schwarzenberg, Vladimír Franz, Miloš Zeman, Táňa Fischerová, Martin Fafejta a celá řada dalších, kteří buď potřebných 50 tisíc hlasů pro svou kandidaturu stále shání, anebo se jimi již pyšní a mohou se tak plně soustředit na nadcházející boj o prezidentský post. Jaké důsledky přímá volba přinese, nastíní hlavní host, docent politologie Tomáš Lebeda.

Tomáš Lebeda vystudoval politologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal i doktorát. Studoval také na prestižní London School of Economics and Political Science ve Velké Británii a pracoval jako výzkumný asistent v britském parlamentu ve Westminsteru. Jeho specializací jsou volby, volební systémy a volební chování; věnuje se rovněž vlivu ústavně institucionálních mechanismů na politický proces. Publikoval odborné stati v domácích i zahraničních odborných časopisech a do jeho bibliografie spadá i monografie Volební systémy poměrného zastoupení s podtitulem Mechanismy, proporcionalita a politické konsekvence.

Více informací poskytne Eva Votrubová, pr@afo.cz, + 420 723 562 524 nebo Diana Gallasová, gallasova@afo.cz, +420 775 559 709.