Cyrilometodějská stezka navázala spolupráci se svatoolafskou stezkou

„Následujeme současný trend setkávání a spolupráce Kulturních stezek Rady Evropy. Všichni pracujeme na rozvoji poutních stezek pro současné Evropany, takže děláme podobné kroky, jen v jiných regionech. Věřím, že se máme vzájemně co učit. Obě naše sdružení jsou poměrně mladá a můžeme v řadě věcí postupovat společně,“ komentoval ředitel Sdružení kulturní stezky sv. Olafa a vedoucí Národního poutního centra v Trondheimu Hans Morten Løvrød.

Výprava, kterou za Olomoucký kraj reprezentovala Žaneta Jančaříková z oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů Olomouckého kraje, navštívila také hlavní poutní místo Skandinávie katedrálu Nidaros. Dnes jde  o druhý největší a nejseverněji položený gotický chrám ve Skandinávii. Na Svatoolafské stezce se delegace vypravila též na farmu Sundet, kde jsou ubytováváni poutníci před poslední etapou své pouti, a rovněž do lidového muzea Sverresborg Trøndelag.

Olomoucký kraj má v tomto odvětví rozhodně také co nabídnout a informace byly velmi inspirativní. I kraj a potažmo celá stezka nyní sází na rozvoj udržitelného turismu podél tras, podporujícího místní služby, kulturu a tradiční výrobu. Nesmírně inspirativní byla návštěva farmy Sundet a Národního poutního centra Nidaros. Ve Skandinávii skutečně dbají na používání lokálních surovin, vytváření přátelské atmosféry a podporu poutníků po fyzické i duševní stránce. Norové mají dobře vyvinutý nejen systém kvalitních služeb, ale i systém značení a sledování návštěvnosti poutních cest.

Do Národního poutního centra Nidaros zavítalo vloni téměř dva tisíce poutníků, kteří ušli pěšky minimálně 100 km nebo ujeli na kole minimálně 200 km a dostali „certifikát Sv. Olafa“. Na trasy značené od roku 1997 se vydávají nejrůznější cílové skupiny od seniorů a rodin s dětmi po osoby s různým hendikepem. Intenzivní informační týden završila kromě představení obou stezek také prezentace kulturně-duchovních festivalů, jako například Cyrilometodějských slavností v Nitře (32. ročník se koná 3. – 5. 7. 2023) nebo Svatoolafského festivalu v Trondheimu (61. ročník proběhne 28. 7. – 3. 8. 2023).

Studijní cesta byla uskutečněna díky financování z projektu „Mezinárodní spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje kulturních stezek“ realizovaném sdružením EKSCM v rámci iniciativy Podpora bilaterální spolupráce v rámci Fondů EHP a Norska.