Důvěryhodná komunikace
Elektronické podpisy
Úskalím elektronické komunikace bývá nízká důvěryhodnost. Elektronické podpisy dokazují, že jsme zprávu odeslali opravdu my, a že po cestě nebyla nijak změněna. Ale pozor! Pojem „elektronický podpis“ může být pro mnoho uživatelů matoucí. Jedná se třeba o naskenovaný vlastnoruční podpis, podpis na tablet pomocí elektronického pera, zakliknutí políčka „souhlasím“, opisování SMS kódu. Pojďme se na to podívat blíže.
Prostý el. podpis
Jedná se o všechny metody výše uvedené. Tedy například zmíněný naskenovaný podpis přiložený k dokumentu. Je to známá praxe, která podle právních výkladů postačuje i pro uzavírání smluv. Problém je, že takový podpis je snadné z dokumentu vyjmout a libovolně zneužívat. Pokud bychom takový podpis chtěli použít například pro oficiální komunikaci s českými úřady, nepochodíme.
Zaručený el. podpis s kvalifikovaným certifikátem
kvalifikovaný certifikát si pořizujeme u tzv. certifikační autority, která při vydávání certifikátu důkladně ověřuje naši identitu oproti dokladům. Certifikační autority, mezi které patří například Česká pošta může ověřit jeho pravost. Pokud bychom tento podpis chtěli použít pro oficiální komunikaci s českými úřady, pochodíme dobře. Nevýhoda podpisu ale zůstává. Certifikát, tedy „propiska“, může být odcizen.
Kvalifikovaný el. podpis
Nejvyšší úroveň elektronického podpisu. Není technicky možné ho z karty odcizit. Samotná karta navíc k podpisu nestačí. Kartu připojujeme ke svému zařízení až v momentě, kdy se chceme podepsat. A podobně jako při placení platební kartou potřebujeme znát PIN. Tento typ elektronického podpisu můžeme použít pro oficiální komunikaci s českými úřady.
Datová schránka
Datová schránka slouží k odesílání a přijímání důvěryhodných zpráv, tzv. datových zpráv. Při zřizování schránky se ověřuje identita žadatele, budoucího vlastníka. Proto má datová zpráva odeslaná datovou schránkou stejnou právní sílu jako zaručený elektronický podpis s kvalifikovaným certifikátem. E-mailem opatřeným náležitým elektronickým podpisem lze komunikovat přímo s konkrétním úředníkem, pomocí datové schránky lze komunikovat jen s celým úřadem jako celkem.
Více informací o bezpečné komunikaci:
https://osveta.nukib.cz/mod/page/view.php?id=2211#okruh4