Klastry v Olomouckém kraji
Klastry v Olomouckém kraji
Olomoucký kraj dlouhodobě podporuje aktivity regionálních sdružení nezávislých firem působících v jednom oboru, tzv. klastrů. Klastr představuje oborové seskupení regionálních firem stejného nebo podobného zaměření, jež navzájem kooperují, ale zároveň si i konkurují. Jejich spojením dochází ke výšení jejich konkurenceschopnosti. Firmy zapojené do klastru centrálně řeší společné problémy, vzájemně se doplňují, jsou flexibilnější na trhu, mohou vyhovět větším zakázkám – viz také níže v textu možné přínosy klastrů. Struktura klastru může být velmi různorodá a závisí na zaměření, počtu členů a okolních podmínkách. Významnou roli v klastrech hrají univerzity, výzkumné organizace, případně vzdělávací organizace.
V současné době funguje na území Olomouckého kraje pět klastrů: Český optický klastr, Olomoucký klastr inovací, klastr MedChemBio, Moravskoslezský dřevařský klastr a klastr CREA Hydro &Energy. Základní informace o jednotlivých klastrech naleznete níže.
Olomoucký kraj také vyvíjí aktivity podporující vznik nových klastrů na území kraje. Jednou z těchto aktivit bylo zpracování Vyhledávací studie pro mapování a analýzu klastrového potenciálu Olomouckého kraje v oborech optika a jemná mechanika, technologie pro vodní hospodářství a rostlinné biotechnologie. Tu zpracovala v roce 2016 pro Olomoucký kraj Národní klastrová asociace. Na základě výsledků této studie proběhly v roce 2016 první semináře pro zástupce podnikatelů, výzkumníků, veřejné správy a dalších relevantní institucí. Tato studie a související aktivity jsou také součástí aktivit projektu Smart Akcelerátor Olomouckého kraje, který realizuje Olomoucký kraje společně se sdružením OK4Inovace, a jehož cílem je podpora rozvoje inovačního prostředí a potenciálu v Olomouckém kraji. Více o projektu naleznete zde. Olomoucký kraj v nejbližším období plánuje navázat na výsledky studie a iniciovat další aktivity v oblasti podpory rozvoje klastrových iniciativ.
Dne 17. září 2019 se ve spolupráci s Národní klastrovou asociací pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje a Ministerstva průmyslu a obchodu, konal „Den klastrů v Olomouckém kraji“.
Olomoucký kraj byl již sedmou zastávkou přehlídky úspěchů klastrů z celé České republiky. V kategorii Inteligentní specializace regionu zvítězil Český optický klastr, z.s. z Olomouce.
Bližší informace naleznete zde.
Národní klastrová asociace (NCA) je nestátní nezisková organizace, která sdružuje subjekty a jednotlivce s cílem koordinovaného a udržitelného rozvoje klastrových iniciativ a rozvíjení klastrové politiky v České republice na bázi koncentrace znalostí, zkušeností a expertízy pro posílení konkurenceschopnosti ČR. Více informací naleznete na webových stránkách: Mapa klastrů, technologických platforem, výzkumných a podpůrných organizací v České republice.
Obecné představení činnosti klastrů, přínosy
ČESKÝ OPTICKÝ KLASTR
Český optický klastr, z.s. je zřízen za účelem zlepšování podmínek pro rozvoj optického průmyslu v České republice (s důrazem na Olomoucký kraj) formou spolupráce podniků, veřejného sektoru a vzdělávacího sektoru v celém hodnotovém řetězci oboru optika, optomechatronika, fotonika, optoelektronika a jemná mechanika, včetně související výroby, rozvoje technologií a služeb v dodavatelské a odběratelské sféře ve třech oblastech: zobrazovací a spotřební optika, vojenská optika, světelná technika.
Více informací o klastru: ZDE
OLOMOUCKÝ KLASTR INOVACÍ
Olomoucký klastr inovací tvoří regionálně propojené subjekty z oblasti IT, správ budov a terciálního vzdělávání orientovaného zejména na oblast ekonomiky a managementu. Jedním z cílů klastru je zvyšování povědomí mladých lidí o podnikání a poskytování podpory začínajícím podnikatelům. Spolupracuje s partnery na regionálních akcích, jako jsou semináře, školení, podnikatelské soutěže a konference. Aktivně spolupracuje s akademickou a podnikatelskou sférou za účelem přenosu výsledků vědecké činnosti do praxe.
Předmět činnosti klastru:
-
Projekty - příprava a realizace inovačních a výzkumných projektů.
-
Spolupráce - propojování akademického a podnikatelského sektoru.
-
Inovace - řízení inovací a research & development projektů.
-
Implementace - zajištění přenosu výsledků vědecké činnosti do praxe.
Aktuální počet členů naleznete zde: https://o-k-i.cz/
Kontaktní údaje:
Olomoucký klastr inovací, družstvo, tř. Kosmonautů 1288/1, 779 00 Olomouc- Hodolany
e-mail: oki@o-k-i.cz
Projektový manažer: Mgr. Marek Vaculík
e-mail: marek.vaculik@tescosw.cz
tel.: 587 333 506
KLASTR MEDCHEMBIO
Klastr MedChemBio vznikl začátkem roku 2009. Od té doby se stal klíčovým subjektem spolupráce akademických pracovišť, firem, dodavatelů, investorů, odborných společností a výrobních podniků v oblasti vývoje, testování a výroby léčiv a tím napomáhá rozvoji medicinální chemie a chemické biologie v České republice.
Více informací o klastru: ZDE
MORAVSKOSLEZSKÝ DŘEVAŘSKÝ KLASTR
Občanské sdružení Moravskoslezský dřevařský klastr, o.s. (MSDK, o.s.) vzniklo v roce 2005 jako výsledek projektu – vyhledávací studie, jehož garantem a nositelem je Sdružení pro rozvoj MS kraje.
Členové sdružení jsou fyzické a právnické osoby podnikající v dřevozpracujícím a stavebním průmyslu, ale i představitelé vysokého školství. Struktura firem pokrývá celý dřevozpracující hodnotový řetězec od pěstování dřevní hmoty a její těžbu, přes následné zpracování až po výrobu produktů s vysokou přidanou hodnotou.
Více informací o klastru: ZDE
CREA Hydro &Energy, z.s.
Klastr firem, výzkumných institucí a vysokých škol působících v oboru technologií pro vodohospodářská díla, vodního a odpadového hospodářství a obnovitelných zdrojů energie. Členové klastru se společně podílí na výzkumu, vývoji a inovacích produktů, propagaci oboru, prezentacích i realizacích projektů v ČR i ve světě. Spolupracuje s velkými českými i nadnárodními společnostmi, využívá nejmodernějších technologií a know-how v oboru a podílí se na jeho tvorbě a předávání v rámci mezinárodní spolupráce.
Klastr poskytuje odborné studie, školení zahraničních expertů a konzultace v oboru pro česká i zahraniční ministerstva a další instituce v rámci rozvojové spolupráce, programu Aid for Trade i vlastních komerčních projektů.
Je členem Národní klastrové asociace, Českého přehradního výboru a Platformy podnikatelů pro zahraniční rozvojovou spolupráci, podílí se na činnosti platformy pro čisté technologie a skupiny pro udržitelné technologie. Je také členem evropského klastrového partnerství NATUREEF a držitelem certifikátu „European Cluster Excellence Initiative Gold Label Certificate“.
Aktuální počet členů naleznete zde: http://www.creacz.com/cz/clenove-klastru/
Kontaktní údaje:
CREA Hydro&Energy, z.s., Traubova 1546/6, 602 00 Brno, tel: 773 789 264, crea@creacz.com, www.creacz.com
Manažer sdružení: Ing. Břetislav Skácel
tel.:+420 602 453 273
e-mail: bret@creacz.com
Den klastrů v Olomouckém kraji, bližší informace naleznete zde
Kontakty
Ing. Radovan Vašíček
Odbor strategického rozvoje kraje
oddělení regionálního rozvoje
Zajímavé dokumenty ke stažení
10 důvodů proč být v klastru | (22 kB) | stáhnout |
---|
Poslední změna 07. 05. 2024 06:57:02