Univerzita Palackého uspořádala první psychosomatickou konferenci
Stres a adaptace v kontextu psychosomatiky. Takový byl ústřední motiv první Olomoucké psychosomatické konference. Akci zorganizoval v pátek 24. března Institut sociálního zdraví Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého. Konala se v Uměleckém centru v budově bývalého jezuitského konviktu pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Josefa Suchánka, který se jí zúčastnil.
Konference byla určena odborníkům v pomáhajících profesích: lékařům, psychologům, psychoterapeutům, fyzioterapeutům a studentům těchto oborů. Jejím cílem bylo přispět ke zlepšení situace v české medicíně.
Do Olomouce zavítal a do diskuze přispěl například Jan Poněšický, vedoucí Psychosomatické kliniky a autor ceněných publikací. Vystoupili také významní rodinní terapeuti Ludmila Trapková a Vladislav Chvála z libereckého Střediska komplexní terapie či renomovaný psychiatr, psychoterapeut a etik Jiří Šimek z Univerzity Karlovy.
Psychosomatika zkoumá vzájemné působení těla a duše. Zabývá se otázkou, jak psychické vlivy působí na tělo a jaký vliv mají naopak tělesná onemocnění na duševní procesy. Vzájemné působení těla a duše opakovaně potvrdily vědecké výzkumy.
Téma stres a adaptace bylo pro seminář vybráno z důvodu získaných údajů o duševním zdraví české populace po proběhlé pandemii a během aktuální válečné situace na Ukrajině.