Za eseje o odpadech získaly přerovské studentky od kraje tablety
Jaký je pohled mladých lidí na budoucnost odpadového hospodářství v Olomouckém kraji zjišťovala soutěž, kterou vyhlásilo hejtmanství pro středoškoláky z regionu. Čtyři studentky z Přerova, které kromě zaslání textu odpověděly správně i na soutěžní otázku, dnes převzaly na slavnostním ceremoniálu od zástupců kraje špičkové tablety.
Podtitulem soutěže byla otázka „Kam s ním“ odkazující na legendární fejeton klasika české literatury Jana Nerudu. „Chtěli jsme, aby se mladí lidé zamysleli nad tématem, které se dotýká každého z nás. Jejich nezaujatý úhel pohledu nám může pomoci při hledání cesty, jakou se v odpadovém hospodářství máme v našem kraji ubírat,“ vysvětluje záměr soutěže náměstek hejtmana Olomouckého kraje Michal Symerský, který má problematiku životního prostředí ve své kompetenci.
Zajímavý návrh, jak upotřebit zbytky jídla, ve své práci nazvané „Pečivo nejen pro lidi“ nabízí studentka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Andrea Pěchová. „I pečivo může sloužit dál. V případě, že vám v domácnosti zůstane kousek chleba, rohlíku, koláče či jiné vhodné potraviny, uskladníte je v papírové tašce, v níž se za několik dní vysuší, a po jejím naplnění ji můžete odnést do popelnice určené ke sběru potravin. K umístění usušeného pečiva budou sloužit kontejnery černé barvy s výrazným logem zvířat, ke kterým obsah popelnice poputuje,“ popisuje studentka.
K dalšímu využití zdánlivě nepotřebných věcí pak vybízí ve svém příspěvku Lucie Radová ze stejné školy. „Lidé by se nejdříve měli naučit nějak zacházet s nepotřebným materiálem, než se ho rozhodnou vyhodit. Třeba farmář tak nebude vyhazovat pneumatiky od traktoru, ale udělá z nich pro děti do školky prolézačky nebo houpačky. Proč vyhazovat staré oblečení, když ho můžu ještě někomu darovat,“ přemítá mladá dívka.
Jednoduchou cestu, jak každý z nás může přispět k lepšímu životnímu prostředí, předkládá ve své práci studentka Andrea Otevřelová. „Jedno řešení, byť dílčí, ale současně to nejsnadnější a nejpřirozenější, je v rukou nás všech. A to je odpadová prevence. Chovejme se přirozeně, nehromaďme zbytečné věci, které pak vyhazujeme a vytváříme problém, co s nimi,“ zamýšlí se gymnazistka.
Ocenění si převzala také přerovská studentka Radka Kroupová, která ve svém příspěvku mimo jiné upozorňuje na důležitost osvěty v oblasti třídění odpadů.
Olomoucký kraj podle Symerského uvažuje, že obdobnou soutěž do budoucna vyhlásí znovu. „Chci věřit, že mladým lidem není stejně jako jejich rodičům či učitelům lhostejné, v jakém stavu se nachází naše životní prostředí. Soutěží je chceme motivovat, aby se snažili své postoje vyjádřit a jasně formulovat i veřejně a ne o nich pouze nezávazně diskutovat společně se svými blízkými,“ doplňuje náměstek.