Vlčí máky na klopách připomněly Den válečných veteránů
Olomoucké hejtmanství si připomnělo dne 11. listopadu Den válečných veteránů. Slavnostní setkání se tradičně uskutečnilo na vojenském hřbitově v Olomouci – Černovíře a ve vojenské nemocnici Olomouc. Při této příležitosti poděkoval hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk veteránům za jejich službu vlasti.
„V Česku dnes žije přes 16 tisíc válečných veteránů. Všichni prokázali naší zemi oddanost, riskovali vlastní život a zdraví, abychom my, naše děti a jejich potomci žili v bezpečí a svobodě. Je nesmírně důležité připomínat si jejich hrdinství a také hrůzy války, abychom nikdy nezapomněli,“ řekl hejtman Okleštěk.
Připomínka Dne válečných veteránů je významnou společenskou událostí. V tento den vzpomínáme nejen na oběti první světové války, ale všech ostatních válečných konfliktů, ať už jde o druhou světovou válku nebo novodobé zahraniční mise. Druhoválečných veteránů žije v Česku už jen několik desítek, převážnou část tvoří ti novodobí. Za válečného veterána se považuje každý, kdo byl nepřetržitě nasazen alespoň 90 dnů v zahraniční misi v místě ozbrojeného konfliktu. Šlo o boje v Perském zálivu, v zemích bývalé Jugoslávie, v Iráku, Kosovu či Afghánistánu.
Při slavnostní pietě hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk ocenil medailí Olomouckého kraje pět osobností, které spojily svůj život s armádou a péčí o válečné veterány. Ocenění obdrželi:
- genmjr. Ing. Roman Náhončík, velitel pozemních sil,
- pplk. Ing. Petr Moravec, velitel 153. ženijního praporu,
- plk. gšt. Ing. Pavel Crhonek,
- plk. v. v. MUDr. Lórant Görcs,
- mjr. v. z. Ing. Ladislav Paleček.
„Jsem hrdý na to, že v Olomouckém kraji máme válečné veterány, kteří byli ochotni za svoji vlast bojovat, kteří dokázali, že svoboda není zadarmo a že má smysl se za ni bít. Těchto pět oceněných osobností prokázalo mimořádnou službu naší zemi a rád jsem jim za to poděkoval,“ dodal hejtman Okleštěk.
Den válečných veteránů si lidé po celém světě připomínají 11. listopadu, a to u příležitosti konce první světové války. Jeho symbolem je vlčí mák, protože právě tyto červené květiny pokrývaly hroby vojáků, kteří v bojích zahynuli.