Vlastivědné muzeum v Olomouci vypráví Příběhy palných zbraní. Přijďte se podívat

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevírá výstavu Příběhy palných zbraní, která návštěvníky provede historií zbraní od 17. století po současnost. Tato rozsáhlá expozice je součástí ročního cyklu Fenomén: Obrana, zaměřeného na témata obrany a odolnosti společnosti.

„Jsem rád, že naše největší krajské muzeum výstavu Příběhy palných zbraní obohatí o spoustu interaktivních prvků a také o celoroční vzdělávací cyklus Fenomén: Obrana. Moderní přístup totiž pomáhá výstavám a expozicím ožít a díky tomu se stávají populárnější. Zaujal mě také doprovodný program ve formě přednášek, workshopů a besed. Věřím, že si najde příznivce nejen mezi odborníky, ale osloví i laickou veřejnost včetně škol. Zbraně totiž nepatří pouze do minulosti, ale jak můžeme v kontextu posledních let vidět a slyšet, ovlivňují i přímo nás,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

Na více než 300 exponátech, od hradebních pušek až po orientální zbraně, ukazuje výstava řemeslnou dovednost mistrů puškařů, jako byli Wenzel Pursche, Georg Keiser či Antonín Vincenc Lebeda, jejichž díla sloužila nejen k lovu, ale často také jako umělecké objekty. Návštěvníci se seznámí s řemeslnou výrobou, která používala ty nejpokročilejší technologické postupy své doby.

„Tento den v sobě spojil dvě důležitá témata – připomínku válečných veteránů a novou akci Vlastivědného muzea v Olomouci. Válečným veteránům vděčíme za mnohé – za to, že můžeme žít ve svobodném a demokratickém světě, za to, že máme vlastní stát. Je na nás, abychom zachovali odkaz těch, kteří mnohdy riskovali své zdraví a životy, aby naše hodnoty neupadly v zapomnění a nestaly se historií. Na historii ovšem zcela správně odkazuje Vlastivědné muzeum v Olomouci prostřednictvím cyklu Fenomén obrana a dnes zahájené výstavy Příběhy palných zbraní. Přeji Vlastivědnému muzeu mnoho spokojených návštěvníků, zajímavých témat k prezentování a hodně energie,“ řekla Monika Hryzbilová, náměstkyně hejtmana pro kulturu a památkovou péči.

Výstava, rozdělená do šesti tematických bloků, zahrnuje interaktivní prvky jako dotykové obrazovky a projekční plochy. Pro školy připravilo muzeum edukační programy a doprovodný program nabídne přednášky a diskuze. V rámci výstavy vznikla i kniha, která detailně přibližuje vybrané exponáty.

„Na projektu jsme intenzivně pracovali několik let. Výstava je výsledkem dlouhodobé spolupráce naší instituce s kolegy z Východočeského muzea v Pardubicích. Díky jejich vstřícnosti se nám podařilo vytvořit unikátní ucelenou výstavní kolekci, kterou snad ocení nejen příznivci militarií, ale také široká veřejnost. Jsme přesvědčeni, že výstava dokáže zaujmout návštěvníky každého věku, a to i ty bez hlubší znalosti oboru,“ dodal kurátor Karel Podolský z Vlastivědného muzea v Olomouci.

Výstava Příběhy palných zbraní potrvá do 14. září 2025.