Virtuální galerie Vlastivědného muzea v Šumperku nadchne. Najdete v ní zvířata i fialovomodré svatební šaty
Bez nadsázky lze říct, že Vlastivědné muzeu v Šumperku předstihlo dobu. Když totiž onemocnění covid-19 zavřelo dveře výstavám a muzea začala přemýšlet, jak kulturu návštěvníkovi předat, v Šumperku měli jasno. Využili galerii 3D modelů. Virtuální depozitář nabízí několik stovek exponátů.
„Před asi šesti lety bylo naše muzeum jedno z prvních v České republice, které se do takového projektu pustilo. Na konferencích jsme naše 3D exponáty ukazovali ostatním. Sbírku stále rozšiřujeme a každým rokem přidáváme nové kousky. To, že přijde covid, jsme samozřejmě netušili, ale lze říct, že jsme před ostatními kolegy měli na začátku pandemie drobný náskok,“ uvedla ředitelka Vlastivědného muzea v Šumperku Marie Gronychová.
Předměty rozdělené podle umístění jsou přístupné na webových stránkách muzea v sekci sbírky. Některé jsou zpracované 3D technikou, jiné si návštěvníci mohou prohlédnout pomocí třistašedesátistupňové rotace. „Vybírali jsme zajímavé věci z expozic napříč všemi sbírkami. Využití vidíme pro běžné návštěvníky i odborníky, kteří si mohou mnohdy nepřístupný předmět prohlédnout ze všech stran v pohodlí domova. V neposlední řadě tím myslíme také na imobilní návštěvníky,“ pokračovala ředitelka.
„To, že Vlastivědné muzeum v Šumperku vykročilo digitální době naproti, vnímám velmi pozitivně. Exponáty naskenované do 3D podoby jsou skvělým pomocníkem nejen pro badatele, prohlížet je lze opravdu hodně detailně,“ doplnil krajský radní pro kulturu Jan Žůrek.
Ostatně, není to jediná moderní technologie. V Šumperku dnes můžete absolvovat panoramatické prohlídky několika expozic a výstavu o archeologii dokonce doplňují exponáty vytištěné na 3D tiskárně. „Děje se spousta věcí, které mohou ohrozit chod muzea, přesto si myslím, že virtuální prohlídky by neměly nahradit osobní návštěvu. Zase ale z druhé strany, děti mají doma počítače, tablety, a když jim dáme do ruky dřevěného koníka, jsou z něj paf,“ poznamenala Marie Gronychová.
Vlastivědné muzeum v Šumperku je příspěvkovou organizací Olomouckého kraje. Spravuje celkem pět budov – Muzeum v Šumperku, Mohelnici, Zábřehu, Lovecko-lesnické muzeum v Úsově a Památník Adolfa Kašpara v Lošticích. Právě v Lošticích najdeme ve světě ojedinělé poháry s puchýřky, které dokonce v jednom ze svých děl jako symbol neřesti vyobrazil Hieronymus Bosch.
Unikátní je však i muzeum v Úsově, které nemá ve středoevropském prostoru obdoby. Mimořádné je po stavební stránce a také díky více než stoletým trofejím zvířat z exotických zemí. Velmi netradiční kolekcí zoologických preparátů je pak sbírka trusu. Zastoupeny jsou především exkrementy savců, a to pětatřiceti kusů převážně lesní spárkaté zvěře či šelem. Zbývajících třináct inventárních položek tvoří trus ptačí. „Tyto předměty, společně s ostatními preparáty muzea, sloužily ke vzdělávání lesníků na začátku 20. století. Každý správce lesa musel umět poznat, a to i podle trusu, jaký druh zvěře se pohybuje v jeho honitbě. Máme za to, že jiné muzeum u nás nic podobného nenabízí,“ dodala ředitelka.