Vědecké Cannes: filmový festival plný hvězd
Festival populárně-vědeckých filmů AFO přiveze v dubnu do Olomouce jednoho z nejuznávanějších teoretických fyziků v oblasti temné hmoty Lawrence M. Krausse. Tematicky se letos AFO mimo kosmu zaměří také na nespavost a podoby lásky.
Krauss patří mezi světovou špičku vědecké popularizace a v Evropě téměř nevystupuje. „Přednáška Lawrence M. Krausse pro nás byla naprostou prioritou! Přesto, že byl ochoten svůj honorář za vystoupení snížit na desetinu své obvyklé ceny, jeho návštěvu na AFO umožnila až pomoc Nadačního fondu na podporu vědy Neuron. I právě díky němu značka AFO nabírá na síle a dokazuje, že skutečně může přitáhnout geniální mozky a popularizátory z celého světa,“ říká Jakub Ráliš, dramaturg AFO. Krauss bude mít na festivalu mimo přednášky také úvod k filmu Unbelievers, v němž spolu s Richardem Dawkinsem, Woody Allenem a Stephenem Hawkingem cestují po světě, aby přednášeli o důležitosti kritického a racionálního myšlení, které ostře kontrastuje s náboženstvím a pověrami.
Další superstar vědecké popularizace, která letos AFO navštíví, bude Jennifer Gardy, bioložka a moderátorka kultovní série Nature of Things kanadské televizní stanice CBC. Přiveze s sebou nejen hlavní producentku pořadu Sue Dando, ale rovnou také celý štáb, který bude v Olomouci pro nejstarší kontinuálně vysílaný pořad o vědě natáčet. Mimo vlastního bloku v místě konání festivalu přednese Gardy motivační přednášku na téma popularizace přírodních věd pro akademiky a studenty na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Sekundovat jí bude Beschera Saab kanadský neurovědec působící ve Švýcarsku, vítěz prestižní soutěže FameLab a dost možná také první astronaut, který se vydá na Rudou planetu; Saab totiž figuruje v užším výběru uchazečů o “jednosměrnou jízdenku” v projektu MarsOne. “Chceme, aby aktivitami AFO letos ožila co největší část univerzity i města. Mimo Jezuitského konviktu budeme mít tradiční projekční místa v kině Metropol a ve Vlastivědném muzeu. Pro Horní náměstí pak máme připravenou speciální vědeckou kinokavárnu,” komentuje Jakub Korda, ředitel Academia Film Olomouc, obrovský rozsah festivalového programu v letošním roce. „Doufáme, že se nám opět podaří zvýšit počet registrovaných účastníků, kterých bylo loni bezmála 4000,“ dodává Korda.
Po loňské návštěvě Elise Andrew, která stojí za facebookovou stránkou I Fucking Love Science, zavítá na AFO další hvězda internetu. Derek Muller, který má na kanálu YouTube milionovou sledovanost, představí na AFO svůj projekt Veritasium. Mezi dalšími hvězdné hosty AFO2014 bude patřit například známá americká astronomka a popularizátorka Pamela Gay, která se kromě svého výzkumu zabývá také vědou ve sci-fi filmech jako Star Trek a Star Wars nebo Jim Van Vert, vývojář Googlu a dřívější spolupracovník velkých herních společností, jenž se podílel například na vývoji fyzikálního modelu ve videohře Portal.
Českou republiku bude na festivalu zastupovat kromě Jiřího Chýly a především Petra Kulhánka, jehož přednášky jsou českým internetovým fenoménem, také Gunther Kletetschka, který se svým týmem vyzvedl čejlabinský meteorit, jehož úlomky přiveze do Olomouce.
Hvězdami letošního AFO však mohou být také samotní návštěvníci. AFO letos spustilo crowdfundingový projekt Staň se hvězdou AFO, díky němuž získají dárci za libovolný finanční příspěvek svých pět vteřin slávy. V jaké formě zatím pořadatelé tají.
V rámci doprovodného programu bude letos na AFO mimo interaktivních exponátů z liberecké iQlandie také ostravské planetárium, simulátor vesmírné sondy Curiosity nebo workshop fotografování hvězd. “V momentě, kdy se na obloze objeví první hvězdy, budou v místě hlavního dějiště festivalu připraveny teleskopy, kterými budou mít návštěvníci možnost pozorovat noční oblohu. Doufáme, že tím zpestříme noční festivalový program, který bývá na AFO nejen díky koncertům velice živelný,” říká s úsměvem ředitel AFO Jakub Korda.
Academia Film Olomouc je finančně podpořen Olomouckým krajem, Statutárním městem Olomouc a Státním fondem České republiky pro podporu a rozvoj kinematografie.