Topolanské DC 90 vylepšilo své objekty

Nový topný systém, oprava jedné ze čtyř budov denního stacionáře, nová střecha. Výrazného vylepšení doznaly objekty, ve kterých sídlí zařízení občanského sdružení DC 90 v Olomouci – Topolanech. V pondělí 30. září v nich provozovatelé přivítali hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila a další hosty.

Soubor budov, v nichž se formou denního stacionáře s chráněnými dílnami dostává moderní péče skoro čtyřem desítkám zdravotně postižených občanů a ve školních třídách se učí dalších téměř padesát dětí, se dlouhou dobu potýkal s nevyhovujícím technickým stavem.

Jako první na řadě byla generální rekonstrukce topného systému. Ten dosavadní totiž dlouhodobě nevyhovoval jak po stránce technické, tak i po stránce nákladnosti. Vytápět rozsáhlý areál někdejšího venkovského statku pomocí zastaralých elektrických přímotopných panelů bylo opravdu náročné. Vedení DC 90 se podařilo v roce 2011 zajistit rozhodující dotaci z rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ve výši 3,4 miliony korun. K tomu se následně významnými částkami připojilo Statutární město Olomouc (540 tisíc Kč) a Olomoucký kraj (500 tisíc Kč). Občanské sdružení přidalo z vlastních prostředků téměř 95 tisíc korun. Rekonstrukce za celkově 4 535 000 Kč mohla začít.

Nový topný systém, založený na rozvodu tepla z devíti kotlů se pak osvědčil během minulé zimy, kdy se prokázalo, že po letech budou mít klienti i zaměstnanci DC 90 i v zimních měsících příjemné prostředí a došlo k poklesu nákladů na otop o desítky tisíc Kč.

V roce 2012 pak přistoupilo sdružení DC 90 k dosud odkládané rekonstrukci jedné z budov, v nichž topolanské zařízení sídlí. Konkrétně šlo o revitalizaci budovy B. Oprava byla opravdu důkladná, týkala se obnovy vnějšího obvodobého pláště podle stávajících tepelně-technických norem, výměny oken, rekonstrukce střechy a uzavření podloubí ve dvoře novou stěnou. Současně s tím byla provedena i rekonstrukce vnitřních prostor a rekuperace vzduchu. Podkrovní prostory DC 90 vybavilo novým nábytkem.

Revitalizace stála bezmála 4 miliony korun, přičemž ministerstvo přispělo částkou 2,97 milionu korun, Olomoucký kraj sumou 400 tisíc korun a zbytek, tedy asi 562 tisíc korun, bude muset občanské sdružení DC 90 uhradit z vlastních zdrojů.
Díky oběma těmto velkým investičním akcím může nyní DC 90 poskytovat sociální služby na vyšší úrovni a dochází i k nemalým finančním úsporám na provozních nákladech.