Tématem krajské konference prevence bylo bezpečí a klima ve škole
V pořadí již XIII. ročník Krajské konference primární prevence Olomouckého kraje proběhl v pátek 13. září v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Setkání bylo určeno ředitelům, metodikům prevence a dalším pedagogům základních a středních škol. Letos bylo v centru pozornosti téma: bezpečí a klima na školách.
„Úspěšné zvládání stresu je aktuálně velký problém a já samozřejmě velice stojím o zajištění bezpečného a vlídného klimatu na školách. Rozdíly ve vnímání, zejména mezigeneračním, byly, jsou a budou, ale osobně mám někdy docela oprávněný pocit, že dnešní generace dětí se nám vzdaluje. S tím musíme průběžně pracovat,“ sdělil při slavnostním zahájení konference krajský radní pro oblast školství Aleš Jakubec.
Cílem odborného mítinku zaměřeného na téma bezpečí a dobrého klimatu ve školách bylo zvyšovat kompetence pedagogických pracovníků v oblasti primární prevence. Díky tomu se udrží kvalita a efektivita preventivních aktivit.
Stres, zmatek a nejistoty, které s sebou přináší současná náročná doba, negativně ovlivňují nejen psychickou pohodu nás všech, ale přináší nárůst problémů v oblasti vztahu k sobě i k okolí, ve zvýšeném výskytu rizikového chování, a také v nedostatečné odolnosti a dovednosti náročné situace řešit. Náročností současné doby se zvyšují i požadavky na odbornost pedagogických pracovníků. Nejen, že děti vzdělávají, ale musí umět reagovat i na psychické nepohody, které jsou u současných žáků a studentů velmi časté a musí taky dokázat korigovat jejich náročné chování.
V rámci programu zazněly aktuální teoretické poznatky. Došlo ale i na ukázky praktických dovedností, jak celkově téma uchopit v každodenní praxi školy. Učitelé dostali konkrétní návody, které je v mnohém mohou inspirovat k jejich další práci.
„Organizátoři konference jako vždy odvedli velký kus práce, za kterou je třeba poděkovat. Jsem současně i rád, že v oblasti primární prevence se v budoucnu rýsují již docela konkrétní nové finanční příležitosti, například vznik cíleně zaměřeného dotačního programu, který by peněžně saturoval další potřebné služby,“ konstatoval vedoucí odboru školství a mládeže krajského úřadu Miroslav Gajdůšek.
Setkání se zúčastnilo celkem 220 pedagogů a přednášejících a Olomoucký kraj na akci vyčlenil ze svého rozpočtu 250 tisíc korun.