Svaté Cyrila a Metoděje přiblíží olomoucká výstava
Ukázali našim předkům cestu k moudrosti, naučili je číst a psát, vytvořili první slovanské písmo a církevní jazyk. Zasloužili se o vznik nového právního řádu a položili základ moderní české státnosti. Příchod svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu je milníkem v národních dějinách. Letos si připomínáme 1150. výročí jejich mise a jednou z nejvýznamnějších akcí pořádaných při této příležitosti je olomoucká výstava Mezi Východem a Západem | Svatí Cyril a Metoděj v kultuře českých zemí. V Arcidiecézním muzeu Olomouc a Vlastivědném muzeu v Olomouci představuje od 25. dubna do 11. srpna fenomén cyrilometodějské úcty a tradice ve výtvarném umění v českých zemích od 10. století do současnosti.
V Arcidiecézním muzeu vyhradili připomínce cyrilometodějské mise hned dva výstavní prostory – Galerii a křížovou chodbu Románského biskupského paláce. Výstava představuje kulturní, historické a umělecké aspekty příchodu učených bratří na Velkou Moravu. Klade přitom důraz na olomoucké a moravské souvislosti mise ve výtvarném umění. „Zhruba 150 exponátů od 30 zapůjčitelů řadíme do několika tematických celků, například život svatého Cyrila a Metoděje, legendy a písemnictví, slovanská liturgie, literární tradice nebo ikonografie a výtvarné umění,“ přiblížila kurátorka Simona Jemelková.
Unikátů se však podle ní na výstavě najde celá řada. Patří k nim určitě jediný obraz od slavného polského malíře Jana Matejka na českém území nazvaný Slowjanom z roku 1885, který Velehradu věnovali polští poutníci, nebo zajímavá malba od Anny Thořové z roku 1928, pocházející z velehradské baziliky. Na výstavě se tak objevuje například návrh vitráže od olomouckého autora Jana Jemelky z roku 2011.
Samostatnou expozici k výročí cyrilometodějské mise připravilo i Vlastivědné muzeum v Olomouci ve spolupráci s Vědeckou knihovnou v Olomouci. V prostorách Malého sálu stálé historické expozice diváci najdou podle kurátora Filipa Hradila archeologické nálezy z 9. až 11. století dokumentující nejrůznější stránky života středověkých Slovanů.
Výstavu Mezi Východem a Západem doprovází stejnojmenná publikace, na níž pracovala řada renomovaných odborníků z různých oborů - historiků, jazykovědců, literárních historiků i teoretiků umění. Zatímco první část knihy sestává z odborných studií k vybraným cyrilometodějským otázkám, druhá část je klasickým katalogem vystavených uměleckých předmětů.
Olomoucká výstava je spolu s doprovodnou publikací součástí společného projektu Ministerstva kultury ČR k cyrilometodějskému výročí, v němž jsou zahrnuty čtyři základní akce zaštítěné MK ČR, a to výstavy Moravského zemského muzea v Brně a Muzea umění Olomouc a odborné konference Karlovy univerzity v Praze a Akademie věd v Brně. K realizaci projektu významně přispěl rovněž Olomoucký kraj.
Více na internetových stránkách Arcidiecézní muzeum Olomouc www.olmuart.cz nebo Vlastivědného muzea v Olomouci www.vmo.cz.