Příručka seznámí s projekty evropských regionů na venkově
Jak podpořit rozvoj venkovských regionů u nás i v Evropě a zvýšit zaměstnanost ve venkovských oblastech, na to se zaměří příručka, kterou Olomoucký kraj ve spolupráci se zahraničními partnery projektu CesR plánuje vydat v polovině příštího roku.
Odborníkům na cestovní ruch a rozvoj venkova i široké veřejnosti bude publikace k dispozici zdarma. Příručka vyjde v nákladu zhruba 500 kusů. Část nákladů uhradí Olomoucký kraj ze svého rozpočtu, většinu nákladů pokryje z dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje (Interreg IVC).
Publikace blíže seznámí s projektem regionálních značek v Olomouckém kraji, které pomáhají místním a tradičním výrobcům a producentům s propagací a uplatněním se na trhu. Nabídne příklady dobré praxe z francouzského regionu Auvergne, kde vytvořili zaměstnanecká družstva a sociální inovace, aby zvýšili zaměstnanost na venkově. V Kyperském regionu Troodos se zase snaží navázat spolupráci mezi výrobci místních produktů a poskytovateli služeb cestovního ruchu, kteří umožňují návštěvníkům nahlédnout pod ruce místních řemeslníků. Nebudou chybět projekty z Polska, Španělska, Lotyšska, Irska nebo Slovinska.
Regiony v rámci projektu CesR, pod jehož hlavičkou bude publikace vydána, hledají příklady dobré praxe především v oblasti rozvoje služeb pro obyvatele a návštěvníky venkovských regionů, které dávají práci místním lidem a zvyšují zaměstnanost v periferních venkovských regionech. Venkovské regiony se po celé Evropě potýkají s problémem vysoké nezaměstnanosti a odlivem schopných mladých lidí, proto partneři projektu vyhledávají cesty, jak vytvořit příznivé podmínky pro rozvoj trhu služeb.
Projekt CesR je postaven na partnerství a spolupráci regionů, univerzit a rozvojových agentur z osmi zemí EU. Bližší informace o cílech a aktivitách projektu naleznete na webu www.cesr-project.eu.