OSMÝ ROČNÍK VÝSTAVY „MÁ VLAST CESTAMI PROMĚN“ BYL SLAVNOSTNĚ ZAHÁJEN

V sobotu 21. května byl na Vyšehradě za velkého zájmu přibližně dvou a půl tisíce návštěvníků slavnostně zahájen již 8. ročník národní putovní výstavy „Má vlast cestami proměn.“

V zaplněné královské Akropoli se v celé své kráse představilo 112 zvelebených míst ze všech koutů naší vlasti. Na 38 výstavních stojanech tak mohli návštěvníci poprvé spatřit PROMĚNY roku 2016. Z Olomouckého kraje to byly proměny z obcí Veselíčko, Lipník nad Bečvou, Rouské, Drahanovice, Loštice, Lazníčky, Moravský Beroun, Prostějov, Polom, Jeseník, Stará Červená Voda a Horka nad Moravou.

Byli vyhlášeni vítězové soutěží Má vlast v srdci Evropy a Má vlast cestami proměn 2015 – hlasování veřejnosti a odborné poroty. Za Olomoucký kraj převzal ocenění náměstek hejtmana Ing. Michal Symerský pro obec Přáslavice 2. místo za proměnu obecního domu v kategorii cena publika slavnostního zahájení 9. 5. 2015 a 3. místo pro město Přerov za proměnu Libosad Malého Noe v celostátním internetovém hlasování. „Putovní výstava Má vlast cestami proměn je novou a účinnou možností, jak zajistit zajímavou publicitu smysluplným projektům za finanční a organizační podpory Olomouckého kraje“, řekl Ing. Michal Symerský.

Zahájení výstavy doplnil bohatý kulturní program, zároveň byl pokřtěn první katalog výstavy, představena nová publikace Poselství stromů a proběhlo slavnostní předání Srdce vlasti a kontrola stavu srdcí krajů – symbol každého kraje.

Tradiční jarmark držitelů Regionálních značek nabídl návštěvníkům řemeslné výrobky a krajové speciality. Po celý den byly otevřeny expozice Vyšehradu za symbolické vstupné, exkluzivně proběhly komentované prohlídky Slavína, baziliky sv. Vavřince a kostela Stětí sv. Jana Křtitele.

Výstavu si můžete prohlédnout na Vyšehradě před Starým purkrabstvím do 20. června. Poté bude rozdělena do jednotlivých kolekcí a vydá se na svou celoroční pouť po celé naší zemi. Kolekci Olomouckého kraje můžete vidět koncem června v Lošticích na slavnostech hudby a tvarůžku, v červenci se výstava přesune na Berounské slavnosti a na hody do Drahanovic, v srpnu bude výstava dobývat ve Veselíčku Moravskou bránu, pohraje si na hrách v Lazníčkách a půlku srpna stráví v Lipníku nad Bečvou. V září se přesune do Prostějova na Hanácké slavnosti a předvánoční čas zpříjemní v Rouské na vánoční výstavě a adventním koncertu.

Přijďte se i vy podívat a inspirovat se krásnými proměnami zdánlivě neznámých koutů naší české a moravské země. Přesvědčíte se, že v Čechách, na Moravě i ve Slezsku se díky lidem, jimž není lhostejný osud prostředí, v němž žijeme a které předáváme dalším generacím, dějí proměny někdy až zázračné.