„Olomoucký kraj Jeseníky dlouhodobě podporuje“ – rozhovor hejtmana pro magazín Karlova Studánka a okolí
Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík v minulých dnech odpovídal na otázky magazínu Karlova Studánka a okolí. V rozhovoru se vyznal ze své lásky k Jeseníkám, doporučil čtenářům některá zajímavá místa regionu a informoval o projektech podporovaných z rozpočtu kraje i fondů Evropské unie.
1. Co pro vás, jako hejtmana, znamenají Jeseníky?
Na Jeseníky se můžeme dívat z mnoha pohledů. Jako milovník turistiky musím uvést, že je to především nádherná oblast naší republiky s jedinečnou přírodou, nazval bych je zelenými plícemi našeho regionu. Města mohou růst nebo se vylidňovat, pole se mění v louky a naopak, průmyslové zóny vznikají a zanikají, ale Jeseníky tady budou pořád, A věřím, že pořád tak nádherné, jako dosud.
Další pohled na Jeseníky může být dejme tomu sociální. Je to oblast s řadou problémů. Kdybych to zjednodušil, na řadu z těchto problémů bylo zaděláno odchodem původního německy mluvícího obyvatelstva. Taktéž porevoluční útlum výroby, například textilní produkce, znamenal pro tento region těžkou ránu. To vše se promítá do současné neutěšené sociální situace řady obyvatel. Občané jsou bez práce, koupěschopnost obyvatelstva klesá, což způsobuje problémy tamním podnikatelům. Je to trochu začarovaný kruh.
Třetí pohled, ekonomický, částečně souvisí s předchozími dvěma pohledy. Jeseníky mají obrovský potenciál pro rozvoj cestovního ruchu. Právě služby v cestovním ruchu by mohly takříkajíc živit významnou část tamních obyvatel. První kroky již v této oblasti byly učiněny, připomenu například velký lyžařský areál v Koutech nad Desnou. Ale musíme počítat s tím, že turisté již znají kvalitu služeb v zahraničí a už požadují stejný komfort, jaký jim nabídnout zařízení například v Rakousku nebo Itálii.
2. Pokud byste se rozhodl strávit část své dovolené v Jeseníkách, kam byste vyrazil a proč?
Určitě bych se vydal napřed do Velkých Losin, kde je unikátní ruční papírna a termální lázně. Pokračoval bych na Dlouhé Stráně s jedinečnou přečerpávací vodní elektrárnou, která je opravdovým technickým unikátem. V zimě bych doporučil lyžování v Koutech nad Desnou, v létě nabízí stejný areál další rekreační možnosti. V Jeseníku bych se zastavil v tamním muzeu a v okolí Černé Vody bych vyzkoušel unikátní Rychlebské stezky pro horská kola. Některé z těchto bodů jsou náročnější po sportovní stránce, takže je možné je brát spíše jako doporučení než moji osobní preferenci.
3. Pokud byste měl doporučit pobyt v Jeseníkách svým přátelům, co byste jim doporučil a proč?
Doporučil bych jim Loučnou nad Desnou, která se v posledních letech pod vedením mého kolegy a starosty Pavla Martínka změnila k nepoznání a otevřela svou náruč turistům. Výborné ubytování, romantické večeře v rybářské baště, odpolední rekreační bowling. A jak jsem uvedl výše, lyžařský areál v Koutech a přečerpávací vodní elektrárna jsou takříkajíc na dosah ruky.
4. Jakým způsobem váš kraj podporuje oblast Jeseníků?
Olomoucký kraj a Regionální rada rozdělující evropské dotace významně podpořily obnovu center měst a obcí. Dále jsme podnikatelům pomohli s budováním a opravami infrastruktury pro turisty. Již dvakrát zmíněný lyžařský areál v Koutech nad Desnou od nás získal stomiliónovou dotaci. Kraj rovněž financoval výstavbu mnoha kilometrů cyklostezek. Opravujeme svá vlastní zařízení včetně muzeí, v nichž budujeme nové expozice zaměřené například na pravěk nebo na čarodějnické procesy, jimiž je region neblaze proslulý.
Ale to není zdaleka všechno, kraj rovněž každoročně financuje desítky kulturních a sportovních akcí. Pomáháme budovat záchranářské systémy, protože bezpečnost na horách je velké téma, ale zabýváme se i méně okázalými projekty, jako je dostatečná síť obvodních lékařů a potřebné služby celní správy.