Národní konference Venkov 2013 se v Hranicích zaměří na eurodotace

Jaké možnosti bude mít český a moravský venkov v oblasti čerpání evropských dotací v budoucím plánovacím období Evropské unie bude hlavní otázkou i tématem Národní konference VENKOV 2013, která se uskuteční ve dnech 1. až 3. října v Hranicích a nedalekých lázních Teplice nad Bečvou. Konference proběhne pod záštitou hejtmana kraje Jiřího Rozbořila a za finanční podpory Olomouckého kraje.

Pořadatelé předpokládají, že pátého ročníku konference se zúčastní minimálně tři stovky aktérů rozvoje venkova z tuzemska i ze zahraničí. Třídenní setkání umožní účastníkům společně hledat řešení problémů, které náš současný venkov nejvíce trápí. Tomu odpovídá i skladba témat, na která je letošní ročník zaměřen. „Tím hlavním bude Budoucnost venkova 2014–2020 ve vazbě na nadcházející programové období Evropské unie. Pro toto téma budou vyhrazeny hned dva konferenční bloky,“ upřesňuje ředitel konference František Kopecký z MAS Rozvojové partnerství regionu Hranicko.

„Stojíme před otázkou, jaký podíl z celkového balíku eurodotací připadne pro venkovské oblasti, tedy pro obce, podnikatele či neziskové organizace. Nedávné změny politické situace poněkud zamotaly již dohodnutými kroky,“ upřesňuje jeden z organizátorů konference Tomáš Šulák ze Spolku pro obnovu venkova Olomouckého kraje s tím, že právě na podzim by mělo dojít ke schválení dohody o evropských fondech mezi ČR a EU. „Bude to navíc v době předvolební kampaně, takže i proto chceme, aby se o venkovu hovořilo daleko víc než dosud,“ dodal.

Konference nabídne několik konkrétně zaměřených workshopů i exkurze. „Téma Zemědělství a venkov zacílí na budoucnost a spolupráci zemědělců s ostatními složkami života na venkově. Jak dál v samosprávě? je otázka pro debatu nad reformou volebního systému pro komunální volby, tlaky na (ne)dobrovolné slučování obcí či odstraňování byrokracie v samosprávě. Zažijte venkov! - to bude workshop zaměřený na venkovský cestovní ruch a regionální značky. Téma Služby jako cesta k zaměstnanosti bude řešit problematiku obchodní obslužnosti obcí, budoucnosti venkovských pošt či tvorby pracovních míst na venkově. Seminář Putting CLLD into Practice je určen zahraničním účastníkům se zacílením na zavádění komunitně vedeného místního rozvoje do praxe,“ seznamuje předseda Národní sítě MAS ČR František Winter s programem prvního dne.

Ve středu program začne hlavní společnou diskusí o budoucnosti venkova. Tento den se uskuteční také exkurze do okolí, které budou tematicky napojené na jednotlivé workshopy, či tři diskusní panely, z nichž jeden bude mít v režii Krajský úřad Olomouckého kraje a představí na něm své rozvojové priority pro venkov. Ve čtvrtek program vyvrcholí společným plenárním zasedáním.

Pro účastníky je připraven také bohatý doprovodný program, výstavy, prezentace partnerů a zajímavých projektů, jarmark místních produktů či dva společenské večery. „Účastníci také jistě ocení krásné okolí místních lázní či dobrou dopravní dostupnost,“ doplňuje ředitel konference Kopecký. Veškeré podrobnosti včetně programu naleznou zájemci na webu www.venkov2013.cz, kde také probíhá on-line registrace.

Národní konference VENKOV, jejímž hlavním pořadatelem je Spolek pro obnovu venkova ČR a hlavním donátorem Celostátní síť pro venkov zřízená ministerstvem zemědělství, se každoročně účastní více než tři sta aktérů rozvoje venkova od náměstků ministrů a vysokých státních a krajských úředníků přes předsedy nejrůznějších stavovských komor až po početnou skupinu zástupců místních akčních skupin, rozvojových agentur či starostů obcí, aktivních zemědělců, podnikatelů a zástupců neziskového sektoru. Významná bude také účast několika desítek zahraničních hostů, zástupců evropské sítě místních akčních skupin ELARD, dorazí i zástupci Evropské komise.