Na Vyšehradě byla zahájena národní putovní výstava „Má vlast cestami proměn“

17. června se v jedenáct hodin dopoledne na pražském Vyšehradě rozezněly fanfáry, které ohlásily začátek slavnostního zahájení 13. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn – příběhy domova. Letošní ročník představuje 106 zdařilých proměn veřejných budov či prostranství.

Na výstavních stojanech tak můžou návštěvníci spatřit PROMĚNY roku 2020/2021. Z Olomouckého kraje to byly proměny z obcí a měst Bochoř, Domašov u Šternberka, Hranice, Konice, Lhota, Litovel, Lutín, Mladeč, Moravský Beroun, Náměšť na Hané, Němčice nad Hanou, Olomouc, Písečná, Přerov, Šternberk, Tučín, Veselíčko, Vrchoslavice, Výkleky.

Olomoucký kraj se již sedmým rokem aktivně zúčastňuje této krásné akce. Putovní výstava Má vlast cestami proměn přináší pozitivní svědectví o proměnách zanedbaných míst, chátrající stavby mění v důstojné objekty, veřejný prostor dostává novou tvář. Je novou a účinnou možností, jak zajistit zajímavou publicitu smysluplným projektům za finanční a organizační podpory Olomouckého kraje“, řekl Jan Šafařík, náměstek hejtmana.

Výstava letos nemá hlavní partnerský kraj, strážcem Srdce vlasti zůstává kraj Středočeský. Vítěze loňského ročníku zveřejnil jménem odborné poroty arch. Josef Pleskot. Ve veřejném hlasování dalo svůj hlas proměnám celkem 60455 lidí. Zvítězil Památník Tomáše Bati ve Zlíně.

Výstavu v kompletní sestavě si můžete prohlédnout na Vyšehradě do konce června. Poté bude rozdělena do jednotlivých kolekcí a vydá se na svou tradiční, celoroční pouť po celé zemi a na Slovensko.

Kolekci Olomouckého kraje můžete vidět v červenci v Moravském Berouně, v Náměšti na Hané, v Bochoři a v Němčicích nad Hanou, v srpnu v Přerově na Svatovavřineckých hodech, v Domašově u Šternberka, ve Šternberku a ve Výklekách. Léto ukončí na Litovelských slavnostech, ve Vrchoslavicích a v Konici. Podzim výstava stráví ve Lhotě, v Olomouci, v Hranicích, v Mladči a v Písečné a příští rok se můžete těšit na výstavu v Lutíně.