Moravské kraje vydaly společného průvodce Duchovní dědictví Moravy a Slezska
Olomoucký, Jihomoravský, Moravskoslezský a Zlínský kraj představily 17. ledna na tiskové konferenci v rámci veletrhu Regiontour 2013 na brněnském výstavišti společně vydanou publikaci Duchovní dědictví Moravy a Slezska. Průvodce vyšel v česko-polské a německo-italské verzi celkovým nákladem 28 500 kusů a je k dispozici i v elektronické podobě.
Stěžejním tématem publikace jsou sakrální památky, jichž popisuje nebo zmiňuje více než 120. Nejedná se jen o budovy – chrámy či synagogy, ale rovněž o poutní místa, poutní stezky, křížové cesty, kláštery a hřbitovy. „Rok 2013 přináší cyrilometodějské jubileum a s ním i zvýšený zájem o duchovní památky Moravy a Slezska,“ vysvětluje hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil a dodává: „Nová publikace dokládá, že si duchovních tradic naší země vážíme a současně chceme být dobrými hostiteli a průvodci návštěvníkům našich krajů, ať již z Česka či ze zahraničí.“
Jednotlivé cíle jsou v průvodci seskupeny v šesti tematických celcích. Zatímco první dva výlety jsou pojaty nadregionálně – zahrnují takřka celé historické území Moravy a Českého Slezska, zbývající čtyři představují duchovní památky jednotlivých čtyř moravských krajů. Úvodní výlet je věnován jubileu příchodu slovanských apoštolů svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Provází nás známými i méně známými místy spojenými s působením věrozvěstů napříč moravskými kraji. Olomoucký kraj v publikaci představuje Střední Hanou, region nad Olomoucí a Podhůří Jeseníků.
Publikaci Duchovní dědictví Moravy a Slezska lze používat coby katalog nejvýznamnějších památek téměř celého území historických zemí Moravy a Českého Slezska. Jeho součástí jsou i kontakty na blízká informační centra. Právě tam a na mnoha dalších místech bude také průvodce k dostání.
Více na www.ok-tourism.cz, www.jizni-morava.cz, www.msregion.cz, www.vychodni-morava.cz.