Místní akční skupiny z Olomouckého kraje představily své rozvojové strategie

Ve středu 13. listopadu se představitelé místních akčních skupin z regionu setkali v Pozlovicích s náměstkem hejtmana Olomouckého kraje pro regionální rozvoj Michalem Symerským, aby ho seznámili s aktuálními informacemi o přípravě svých rozvojových strategií. Právě vrcholící přípravy na nové plánovací období Evropské unie byly hlavním tématem setkání.

Vedoucí oddělení regionálního rozvoje Olomouckého kraje Marta Novotná představila aktuální informace o stavu příprav kohezní politiky po roce 2014 na evropské a národní úrovni. Na národní úrovni je nejdůležitějším dokumentem Dohoda o partnerství, jejíž součástí budou i návrhy jednotlivých operačních programů. Dokument bude schválen Vládou ČR do konce března 2014. Z hlediska Olomouckého kraje je klíčové vypracování integrované strategie. Ve spolupráci s Úřadem regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, Zlínským krajem a dalšími partnery Olomoucký kraj usiluje o vytvoření ucelené celokrajské koncepce, která umožní koordinovat využití fondů EU na svém území.

Přítomní byli dále seznámeni s hlavními cíli strategických dokumentů kraje v oblasti venkova. Na tyto strategické materiály pak navazuje celá řada dotačních titulů zaměřených na venkovský prostor, z nichž asi nejznámějším je Program obnovy venkova Olomouckého kraje.

„Místní akční skupiny se sídlem v Olomouckém kraji měly v letošním roce možnost na přípravu a tvorbu strategií čerpat finanční příspěvek z krajského Programu obnovy venkova, a to ve výši až 125 tisíc korun,“ uvedl náměstek Michal Symerský. „Strategie by měly obsahovat kompletní analýzu území s definováním všech rozvojových směrů. Takto zpracované strategie v příštích letech umožní místním akčním skupinám dosáhnout na peníze z Evropské unie“, dodal.

Jednání se zúčastnili ředitelé, manažeři a zástupci 15 místních akčních skupin sídlících na území našeho kraje. „Setkání jako je to dnešní bychom z pohledu Olomouckého kraje chtěli opakovat tak, abychom se mohli vzájemně informovat nejen o přípravě aktuálních strategických dokumentů pro nové plánovací období, ale i veškerých dalších tématech v oblasti rozvoje venkova,“ dodal náměstek Symerský.

Místní akční skupiny jsou dobrovolnými sdruženími veřejné správy, podnikatelské sféry a neziskového sektoru a dalších aktivních osob z regionu. V Olomouckém kraji jich v současné době působí celkem 16.