Letecká zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje slaví 25 let
Letecká zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje si letos na podzim připomíná 25 let od svého vzniku. Před čtvrtstoletím se poprvé na obloze nad regionem objevily helikoptéry s modrou hvězdou života, které výrazně posunuly naděje lidí s těžkými úrazy či vážnými akutními stavy na záchranu.
„Za tu dobu prošla vrtulníková základna, helikoptéry i vybavení záchranářů významnými změnami,“ uvedl náměstek olomouckého hejtmana a jeden ze zakladatelů letecké záchranky Michael Fischer. Zavzpomínal, jakými milníky byla služba, kterou provozuje Olomoucký kraj společně s firmou Alfa Helicopter, dlážděna: povodně v letech 1997 či 2002, hromadné nehody a další události. Ale také modernizace parku či nové technologie, mimo jiné stroje a přístroje či brýle pro noční vidění.
Podle Petra Hubáčka, ředitele Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje, je služba záchranářů ve vrtulníku jedním z nejnáročnějších medicínských povolání, kdy posádka musí umět reagovat na všechna možná zranění a nemoci a zároveň zvládnout specifika služby ve vrtulníku. Posádku vrtulníku tvoří špičkový lékař, zdravotnický záchranář a pilot, kteří jsou vzhledem k náročnosti svého poslání profesionálním sehraným týmem.
Vrtulníky Letecké záchranné služby (LZS) vzlétly od založení služby více než v 11.000 případech a nalétaly více než 9000 letových hodin. V současné době pracuje na LZS 16 lékařů a zdravotníků, celkový počet zaměstnanců záchranné služby je 320 lidí.
V pátek 23. října odpoledne při příležitosti oslav výročí požehnal arcibiskup Jan Graubner nový prapor olomouckých záchranářů. Ředitel Hubáček věří, že tento symbol, který organizaci dosud chyběl, bude záchranáře provázet při slavnostních příležitostech nejen nyní, ale i po další generace.