Kraj ubytuje rorýse a ušetří tuny oxidu uhličitého

Právě probíhající oprava budovy Krajského úřadu Olomouckého kraje bude mít pozitivní dopad na životní prostředí. Dojde k úspoře více než 100 tun oxidu uhličitého ročně a v opravené fasádě se budou moci ubytovat rorýsi. Některé stavební prvky krajského úřadu už byly v havarijním stavu.

„Třeba pod parapety úplně běžně profukuje. Dalo by se říci, že se zde topilo zbůhdarma. Celkově by budova po rekonstrukci měla ušetřit téměř šedesát procent nákladů na energie,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Kompletní rekonstrukce krajského úřadu skončí příští rok v únoru. Do té doby musí dělníci vyměnit všechna okna, zateplit fasádu, rekonstruovat výtahy, instalovat nový regulační systém a také fotovoltaickou elektrárnu, která vyrobí elektřinu ze slunce. Další novinkou bude evakuační výtah, který lidem poslouží v případě mimořádné události.

Pohodlí pro svišťouny

V úvodu zmiňovaní rorýsové patřili mezi nejpočetnější svišťouny v Česku. Poté, co se budovy začaly ve velkém zateplovat, přišli tito ptáci o svá hnízdiště a jejich stav v některých lokalitách poklesl až o polovinu. Pro svá hnízda totiž původně využívali otvory v nezateplených panelových domech. Krajský úřad rorýsům s hnízděním pomůže.

„Na budovu hejtmanství umístíme speciální budky pro rorýse. Ke stejnému kroku přistoupil kraj i na některých dalších stavbách, které zateploval. Revitalizace krajského úřadu přijde na 112 miliónů korun, necelou čtvrtinu nákladů pokryje dotace,“ dodal hejtman Okleštěk.

Projekt: Rekonstrukce budovy KÚOK je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Životní prostředí 2021 – 2027.