Kraj podporuje protidrogovou prevenci

Olomoucký kraj vydal v loňském roce takřka devět miliónů korun na projekty protidrogové prevence a další náklady související s užíváním drog a alkoholu. Konstatuje to zpráva o realizaci protidrogové politiky v roce 2012. Materiál ve čtvrtek 22. srpna projednali členové krajské rady.

Největší část nákladů, celkem 6,1 miliónu, kraj vydal na činnost protialkoholní a protitoxikomanické stanice. Činnost kontaktních a poradenských center, terénní programy, ambulantní léčbu závislostí a doléčovací programy získaly podporu v celkové výši 2,5 miliónu korun. Na vzdělávání vybraných odborníků na školách a ve školských zařízeních kraj vyčlenil dalších 200 tisíc korun.

Zpráva projednaná krajskou radou konstatuje, že mezi uživateli drog je stále nejoblíbenější pervitin, naopak heroin je užíván v malé míře. Zneužívání opia je nízké, ovšem s jednou výjimkou, kterou je Přerovsko. „Na Přerovsku se sezónně – v závislosti na dozrávání makovic na místních zemědělských plochách – vyskytuje velká skupina uživatelů opia,“ konstatuje zpráva.

V loňském roce došlo v kraji k nárůstu počtu žadatelů o léčbu. S 585 nově evidovanými zájemci o zdravotní pomoc je kraj v celorepublikovém srovnání na druhém místě hned za Prahou.

Olomoucký kraj má na oblasti protidrogové prevence již od roku 2001 vyčleněného zvláštního pracovníka. Ten spolupracuje s ostatními samosprávami v regionu i samotnými poskytovateli sociálních služeb a koordinuje protidrogovou politiku v kraji.