Horní náměstí v Přerově se vrátilo v čase
Úterní odpoledne patřilo na přerovském Horním náměstí a v prostorách místního zámku starým časům. Konalo se totiž slavnostní zahájení výstavy Muzea Komenského v Přerově Za císaře pána a jeho rodinu – Přerov na prahu 1. světové války. A jak jinak odstartovat výstavu připomínající život v Přerově před 100 lety než za přítomnosti postav z tehdejší doby. Náměstí se tak zaplnilo krojovanými Hanáky, sokoly, okresním hejtmanem s chotí, dámami s cigaretovými špičkami i bez nich, slečnami ve svátečních šatech, kamelotem, který zdarma rozdával nejnovější Muzejní kurýr, důstojníkem rakousko-uherské armády s chotí, cyklistkou jako vystřiženou z dobové reklamya řadou dalších postav. A protože žádná slavnost našich předků se neobešla bez hudebního doprovodu, byl přítomen i tentokrát. Jednalo se o Dechový orchestr Haná při Základní umělecké škole Bedřicha Kozánka v Přerově. Velký ohlas veřejnosti prozradil, že se akce vydařila.
Muzeum Komenského v Přerově připravilo pro rok 2014 výstavní projekt Za císaře pána a jeho rodinu – Přerov na prahu 1. světové války, který má nejen připomenout 100. výročí vypuknutí 1. světové války, ale především má představit město Přerov na počátku 20. století a ukázat vliv Velké války na jeho vývoj. Vlastní výstava, zahájená v úterý 6. května, potrvá až do 26. října letošního roku a je rozdělená do čtyř tematických okruhů: Srdečné pozdravy z c. k. Přerova (každodennost Přerova před Velkou válkou), Ze všedního dne do uměleckých představ (umění a řemesla v letech 1900–1914), Do bouřného času (počátek 1. světové války na Přerovsku) a Za císaře, za vlast! (školství na Přerovsku v době 1. světové války). Součástí projektu budou rovněž doprovodné akce, mezi které patří odborná konference Škola a Velká válka (13. a 14. května), přednáškový cyklus (od 20. května do 21. října), muzejní noc (6. června), umělecko-historická procházka Přerovem (7. září) a edukační programy pro děti. K výstavě byla vydána publikace Za císaře pána, který je ke koupi v pokladně přerovského zámku.
První část výstavy seznamuje návštěvníky s tím, jak se žilo v Přerově před 1. světovou válkou, která výrazně změnila evropskou společnost. Představuje přerovskou každodennost, bydlení, práci i zábavu obyvatel města. Návštěvníci mohou nejen projít kupeckým krámkem, ale také různými zákoutími města. Druhá část výstavy přibližuje české výtvarné umění zhruba v letech 1900–1914, tedy v době, kdy se v rychlém sledu vystřídaly tři umělecké směry – historismus, secese a kubismus. Mezi vystavenými exponáty zájemci naleznou vrcholná umělecká díla tohoto období (od Jana Preislera, Josefa Váchaly či Otto Guttfreunda), výrobky uměleckých řemesel i tři stylově odlišné bytové interiéry s nábytkem od slavných architektů Josefa Gočára a Jana Kotěry. Třetí část výstavy se plně zaměřila na změny, které Přerovu Velká válka přinesla. Ukazuje, jak probíhala mobilizace, jak byla veřejnost informována o dění na frontě, jak se proměnilo město Přerov pod vlivem uprchlíků a raněných a jak byl omezován společenský a každodenní život obyvatel. Jak krutě začala c. k. vláda likvidovat možnou opozici, nastíní případ přerovského občana Slavomíra Kratochvíla, který za svůj otevřený nesouhlas s perzekucí národa zaplatil cenu nejvyšší. Poslední část výstavy se zaměří na přerovské školství v průběhu 1. světové války, na jeho proměny, které se dotkly učitelstva i žactva. Školská část výstavy zahrnuje i zajímavosti o polní poště, která obstarávala kontakt rodin, ukázky z válečné korespondence několika přerovských učitelů, školské archiválie i učebnice a řadu obrazového materiálu. Pro návštěvníky je připraveno překvapení v podobě fotografií interiéru válečné školy, které s použitím školských sbírek naaranžovali pracovníci muzea.
Výstavní projekt Za císaře pána a jeho rodinu pořádá Muzeum Komenského v Přerově, příspěvková organizace Olomouckého kraje, v rámci kampaně Asociace muzeí a galerií České republiky Muzea a Velká válka aneb 100 let od vypuknutí I. světové války. Na realizaci projektu se podílí Československá obec legionářská a Státní okresní archiv v Přerově. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo obrany ČR a statutární město Přerov. Sbírkové předměty zapůjčila Galerii Kubista v Praze, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Moravská galerie v Brně, Muzeum umění v Olomouci, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Vlastivědné muzeum v Olomouci a soukromý sběratel Miroslav Herzig. Bližší informace k výstavě a jednotlivým doprovodným akcím budou k dispozici na www.prerovmuzeum.cz.