Hejtman Martin Tesařík: podpora místní ekonomiky a inovace jsou naší prioritou

Osm zakládajících členů se dnes sešlo na první valné hromadě nového sdružení OK4Inovace, která byla věnovaná zahájení jeho činnosti. K hlavním tématům zasedání patřily i způsoby řešení ekonomické situace v regionu, podpora lidských zdrojů a přenos nejnovějších technologií do praxe skrze inovační procesy a aktivní spolupráci veřejné, akademické sféry a podnikatelů. Zástupci Olomouckého kraje, města Olomouc, Univerzity Palackého v Olomouci, Moravské vysoké školy, Vysoké školy logistiky, Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje, Agrární komory Olomouckého kraje a Nadačního ústavu regionální spolupráce již v letošním roce plánují společné kroky ke zlepšení podmínek pro inovace ve firmách na území kraje a podpoře konkurenceschopnosti místní ekonomiky.

„Potřebujeme reagovat na změny potřeb v rámci regionu, za tímto účelem jsme také vytvořili sdružení OK4Inovace, které bude naplňovat Regionální inovační strategii Olomouckého kraje. Sdružení funguje jako regionální platforma, kde různorodé subjekty mohou společně komunikovat a systémově a efektivně koordinovat aktivity v oblasti inovací,“ zdůvodnil vznik sdružení Martin Tesařík, hejtman Olomouckého kraje. „Sdružení má zatím osm zakládajících členů, nicméně jsme otevření spolupráci s dalšími partnery, a to nejen z řad podnikatelských subjektů,“ dodal.

Olomoucký kraj na fungování sdružení a realizaci Regionální inovační strategie Olomouckého kraje (RIS) pro letošní rok vyčlenil ze svého rozpočtu přes 15 milionů korun. „Peníze chceme využít ve třech hlavních oblastech. Na podporu lidských zdrojů, vytvoření regionálního systému přenosu technologií a na služby a podporu inovativních firem. Je velice důležité motivovat mladé a talentované odborníky k tomu, aby zůstali v našem kraji. Plánujeme jim poskytnout nová stipendia, vytvoříme nové mezioborové programy,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák. „Univerzita Palackého jako jeden ze zakládajících členů sdružení nezůstává v případě inovací pozadu, do činnosti sdružení se aktivně zapojujeme. V současnosti budujeme tři nová vědecko-výzkumná centra, připravujeme také rozšíření Vědeckotechnického parku univerzity za přibližně 25 milionů korun,“ uvedl Miroslav Mašláň, rektor univerzity.

Sdružení OK4Inovace formálně vzniklo v listopadu minulého roku, zajišťuje naplnění Regionální inovační strategie Olomouckého kraje. Bude monitorovat legislativu a politiku v dané oblasti, získávat finanční prostředky na podporu inovací a inovačních procesů, a v neposlední řadě bude inovační procesy propagovat formou prezentačních akcí. „Mělo by především reagovat na změny v regionální ekonomice a inspirovat se i ze zahraničních zkušeností,“ dodal Josef Tesařík, zastupující Moravskou vysokou školu Olomouc.