Ekologické dny navštívilo přes 20 000 lidí
Mimořádné návštěvnosti se těšil letošní 24. ročník festivalu Ekologické dny Olomouc (EDO), který organizuje Sluňákov - Centrum ekologických aktivit města Olomouce. Besední cyklus na téma Vzdor a soumrak alternativ plnil opakovaně Divadlo hudby, poslední den potom patřil oblíbenému Ekojarmarku na Horním náměstí. Během tří týdnů trvání festival navštívilo více než 20 000 návštěvníků z celé České republiky.
Díky podpoře International Visegrad Fund se projektu zúčastnili i partneři z Maďarska, Polska a Slovenska. Přijeli zástupci maďarského národního parku Duna-Ipoly, slovenského Centra environmentálnych aktivít Trenčín a polského sdružení Stowarzyszenie Fundus Glacensis podporujuícího občanskou angažovanost v regionu Kladsko. Spolu s ostatními zájemci se zúčastnili pěšího okruhu po expozici Domu přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou a procházky po romantickém, přírodě blízkém parku Lichtenštejnů z přelomu 18. a 19. století v okolí Nových Zámků. Na celodenním workshopu si pak vzájemně vyměňovali zkušenosti z práce s veřejností. Společně dostali i příležitost zažít si Ekologické dny Olomouc na vlastní kůži a navštívili doprovodné výstavy.
Na prvomájovém Ekojarmarku představili své organizace široké veřejnosti v teorii i praxi – lidé měli možnost ochutnat salám z maďarkého šedého skotu nesoucí ochrannou známku národního parku i slivovici regionální značky Tradície Bielych Karpát. „Tato přátelská spolupráce vynesla zavedený festival na mezinárodní úroveň. V příštích ročnících plánujeme v této cestě pokračovat,“ představil plány ředitel Sluňákova Michal Bartoš.
Jubilejní 25. Ekologické dny Olomouc se budou zabývat přístupem člověka k přírodě a krajině, která ho obklopuje. „Rádi bychom propojili EDO se vznikající expozicí Dům přírody Litovelského Pomoraví, který se veřejnosti otevře letos v září. Reflexi vztahu lidí k přírodě a krajině budou na EDO 2015 promýšlet vědci i umělci z ČR i z celé Evropy. V jednání jsou mimo jiné umělkyně z Islandu a Norska, jež povedou workshopy vizuálního i performativního pojetí tohoto vztahu ,“ dodal Michal Bartoš.