Cyril s Metodějem a svatý Olaf. Pro poutní stezku sbíral kraj inspiraci v Norsku
Cyrilometodějská stezka, jejímž členem je Olomoucký kraj, navázala spolupráci se Svatoolafskou stezkou v Norsku. Do jejího centra – Trondheimu, zamířila delegace, kterou tvořili pracovníci sdružení a zástupci krajů z Moravy i ze sousedního Slovenska. Za Olomoucký kraj se výpravy zúčastnila Žaneta Jančaříková z oddělení cestovního ruchu a vnějších vztahů.
„V loňském roce se podařilo v našem regionu dokončit značení Cyrilometodějské stezky, která vede ze Svatého Kopečku na Velehrad, měří přes sto kilometrů a propojuje četná historická a poutní místa. V Norsku mají skvělé zkušenosti, které jsme díky navázané spolupráci mohli nasbírat. Těšíme se na realizaci,“ řekla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.
Na programu byla návštěva hlavního poutního místa Skandinávie – katedrály Nidaros. Delegace se také vypravila na farmu Sundet, kde se ubytovávají poutníci před poslední etapou své cesty.
„Ve Skandinávii skutečně dbají na používání lokálních surovin, vytváření přátelské atmosféry a podporu poutníků po fyzické i duševní stránce. Norové mají dobře nastavený jak systém kvalitních služeb, ale i značení a sledování návštěvnosti poutních cest. Opravdu jsem si přivezla spoustu inspirace pro náš kraj, “ popsala návštěvu Žaneta Jančaříková.
Na trasy značené od roku 1997 se vydávají nejrůznější skupiny od seniorů, přes rodiny s dětmi, až po osoby s různým hendikepem. O část stezky se zde starají například imigranti nebo skauti či sportovci, kteří výměnou za pomoc obdrží dotaci na provoz svých kluboven.
Studijní cesta se uskutečnila díky financování z projektu „Mezinárodní spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje kulturních stezek“ realizovaného sdružením EKSCM v rámci iniciativy Podpora bilaterální spolupráce v rámci Fondů EHP a Norska.